Smog nad miastem, ale zakazu palenia w piecach nie ma

smog fot. UM Poznań

„Jakość powietrza jest średnia i nie stanowi zagrożenia – można przebywać na zewnątrz” – informuje miasto Poznań. Ale w tym samym komunikacie zaleca też powstrzymanie się przed spalaniem paliw stałych, choć formalny zakaz nie został wprowadzony.

Powietrze nad miastem może jeszcze nie jest takie złe, ale według prognoz – będzie się pogarszało, na co wpływ mają niskie temperatury i brak wiatru. Według systemu Airly.pl poziom pyłów PM 2.5 wynosi 48 μg/m sześć, co stanowi 194% normy, natomiast poziom pyłów PM 10 wynosi 56 μg/m sześć, co stanowi 113% normy. To oznacza średnią jakość powietrza.

Natomiast według miejskiej usługi Atmosfera dla Poznania poziom pyłu PM 10 dziś wynosi 68 μg/m sześć. Według prognoz 11 stycznia będzie to aż 72 μg/m sześć., a 12 stycznia – 51 μg/m sześć. Przy prognozach na wszystkie te dni widnieje symbol przekreślonego płomienia który zaleca powstrzymanie się przed spalaniem paliw stałych wszędzie tam, gdzie funkcjonuje alternatywne ogrzewanie, bardziej przyjazne dla środowiska i spełniające wymagania Ekoprojektu.

Jednocześnie miasto informuje, że jakość powietrza jest średnia i nie stanowi zagrożenia, można przebywać na zewnątrz, nie obowiązuje też dziś zakaz stosowania źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe nie spełniających wymagań Ekoprojektu (piec, kocioł lub kominek).