Słup sieci trolejbusowej wrócił na miejsce po remoncie. Gdzie go można oglądać?

trolejbus, Poznań fot. MPK Poznań

Mało kto wie, że po Poznaniu jeszcze do 1970 roku kursowały trolejbusy. MPK Poznań wyremontowało i ustawiło przy ulicy Głównej wyremontowany słup sieci trolejbusowej z 1941 roku. Na słupie znajduje się tabliczka z informacją na ten temat.

To już drugi taki słup w mieście – pierwszy można oglądać na ulicy Szelągowskiej, przy pętli Wilczak, został wyremontowany przy okazji przebudowy pętli. Trasą na Szelągowską trolejbusy kursowały do 1969 roku.

Komunikację trolejbusową w Poznaniu uruchomiono 13 lutego 1930 roku, jak przypomina MPK Poznań. Pierwsza linia kursowała z Rynku Śródeckiego właśnie do pętli przy ulicy Głównej.
„Ostatnie trolejbusy dojechały tutaj 30 kwietnia 1967 roku” – informuje MPK. – „Dzień później na trasie do Głównej pojawiły się autobusy pospiesznej linii autobusowej A, łączącej dzielnicę ze śródmieściem”.

Pamiątkowy słup sieci trolejbusowej ma przypominać ten fragment historii miasta – warto dodać, że do 1939 roku była to jedyna linia trolejbusowa w Polsce. Remont słupa został przeprowadzony przez MPK Poznań, a środki na ten cel przeznaczyła Rada Osiedla Główna oraz ZTM Poznań.

Podziel się:

Ostatnio dodane: