Skradziono fragment pomnika w Wielkopolsce. Wójt prosi o pomoc

obelisk z berłem sztyletowym, odsłonięcie fot. UG Kamieniec

W miejscowości Łęki Małe w powiecie grodziskim, w gminie Kamieniec, ze znajdującego się tam obelisku skradziono kopię berła sztyletowego, jednego z najcenniejszych zabytków znalezionych na tym terenie. Berło przetrwało zaledwie rok…

Jak przypomina portal Grodzisk Nasze Miasto, okolice Łęk Małych słyną z cmentarzyska kurhanowego kultury unietyckiej z wczesnej epoki brązu, na którym od wielu lat są prowadzone badania archeologiczne. To właśnie w jednym z kurhanów, w którym pochowano najwidoczniej osobę niezwykle ważną dla tej społeczności, zapewne jej wodza czy też naczelnika plemienia, znaleziono berło sztyletowe wykonane z brązu, jeden z najcenniejszych odkrytych tu zabytków.

Nic więc dziwnego, że gdy padł pomysł ustawienia obelisku upamiętniającego znalezisko, postanowiono go zwieńczyć właśnie kopią tego słynnego berła. Obelisk odsłonięto w lipcu 2022 roku – i przez niespełna rok doszło tam już do trzech prób kradzieży. To właśnie ta ostatnia, dokonana prawdopodobnie w nocy 11 na 12 czerwca, okazała się skuteczna.

Jak powiedział portalowi Piotr Halasz, wójt gminy Kamieniec, pojechał na miejsce, gdy tylko dowiedział się o kradzieży – według niego ktoś mocno się napracował, żeby zabrać berło, bo element mocujący był złamany. Ale zdaniem wójta był też dobrze przygotowany do kradzieży. Bo przy obelisku jest kamera fotopułapki, ale kilka dni wcześniej została uszkodzona.

Wójt zgłosił zgłosił sprawę policji, zapowiedział objęcie okolicy obelisku stałym monitoringiem, a być może także innymi zabezpieczeniami, by do takich sytuacji już nie dochodziło. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie, a wójt zaapelował do okolicznych mieszkańców i wszystkich, którzy mogliby udzielić jakichkolwiek informacji mogącej pomóc w złapaniu złodzieja, by zgłaszali się na policje lub do Urzędu Gminy w Kamieńcu.

Podziel się: