Silny wiatr dał się we znaki strażnikom miejskim

skutki silnego wiatru, połamane drzewo fot. SMMP

Połamane lub niebezpiecznie przechylone drzewa, fruwające dachówki, kawałki tynku i elewacji. Dwa orkany wiejące pod koniec minionego tygodnia dały się we znaki także strażnikom miejskim.

W minionym tygodniu dyżurni Straży Miejskiej przyjęli do realizacji 1 798 zgłoszeń mieszkańców, które wymagały podjęcia działań interwencyjnych. Najwięcej, tradycyjnie, było zgłoszeń źle zaparkowanych pojazdów, ale to zagrożenia powstałe w wyniku silnych podmuchów wiatru zdominowały pracę strażników.

Tylko jeden patrol strażników rejonowych z Grunwaldu i tylko w sobotę 19 lutego musiał zabezpieczyć drzewo niebezpiecznie przechylone w stronę zaparkowanych pojazdów na ulicy Jawornickiej oraz zabezpieczyć konar, który się złamał na ulicy Górki i zawisł nad samochodami oraz przewodami energetycznymi. W obu przypadkach pomogła straż pożarna usuwając zagrożenia, ale do czasu jej przyjazdu strażnicy zabezpieczyli oba miejsca, usuwając z nich pieszych i samochody.

Z kolei z kamienicy przy ul. Niegolewskich na chodnik spadły dachówki, a przy ul. Mottego – oderwane od elewacji kawałki tynku. Tu strażnicy oznaczyli taśmą niebezpieczny rejon i poinformowali zarządców nieruchomości o konieczności usunięcia zagrożenia i posprzątania terenu.

Od piątku do niedzieli dyżurni Straży Miejskiej przyjęli do realizacji ponad 200 zgłoszeń o zagrożeniach spowodowanych silnymi podmuchami wiatru, między innymi dotyczących: uszkodzenia infrastruktury drogowej (76), uszkodzenia elewacji budynków (21), złamanych drzew i gałęzi (20), uszkodzeń sieci energetycznej i oświetlenia (11) oraz przedmiotów leżących w pasie drogi – (13).

– W dniach z tak ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi szczególną uwagę należy zwracać na osoby wymagające pomocy (leżący w przestrzeni publicznej, nietrzeźwi) – podkreśla Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Takich interwencji strażnicy realizowali 63. Wielokrotnie konieczna była pomoc Zespołu Ratownictwa Medycznego, a 28 osób strażnicy przewieźli do Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.

Podziel się:

Źródło: SMMP