„Siłaczki”: przedpremiera w CK Zamek

Spotkanie z twórcami przedpremierowy pokaz filmu „Siłaczki, nakręconego z okazji stuletniej rocznicy podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”. Niedziela w CK Zamek zapowiada się bardzo interesująco.

Pokza filmu z udziałem jego twórców, Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, rozpocznie się o godzinie 20 w Sali Wielkiej. Po pokazie rozpocznie się spotkanie z twórcami „Siłaczek”, które poprowadzi Violetta Szostak.

Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski – twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 „Solidarność według kobiet”.
– Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety.
– Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
– Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.
– Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu.

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:
Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzynska, Klara Bielawka
produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
wsparcie: Miasto Poznań oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi

czas trwania : 75 minut
premiera: 26.01.2019

CK Zamek, el

Podziel się: