Siedem lat programu Rodzina 500 Plus. „Największy program społeczny w historii”

Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zamieścił w mediach społecznościowych nagranie poświęcone programowi 500 plus – został on uruchomiony dokładnie 7 lat temu. „Dopóki Prawo i Sprawiedliwość rządzi Polską, ten program nie jest zagrożony” – zapewnił premier.

Program Rodzina 500 Plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku.
„Zaledwie cztery i pół miesiąca od zaprzysiężenia rządu pani premier Beaty Szydło spełniliśmy naszą pierwszą wyborczą obietnicę” – mówił w nagraniu premier. – „Ale tak naprawdę zrobiliśmy coś znacznie ważniejszego: wprowadzając powszechne świadczenie dla dzieci i młodzieży przełączyliśmy zwrotnicę myślenia o państwie. W miejsce państwa biernego i wygodnego dla garstki ludzi wprowadziliśmy model państwa sprawczego, solidarnego i służącego wszystkim obywatelom”.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że dzięki programowi 500 plus spadło ubóstwo wśród najmłodszych, rodziny zaczęły masowo jeździć na wakacje, a dzieci uczęszczać na dodatkowe zajęcia rozwijające ich talenty.

„Dziś już mało kto pamięta, ale kiedy zapowiedzieliśmy program 500 Plus przed wyborami w 2015 roku, to nasi oponenci straszyli katastrofą finansów publicznych” – przypomniał premier. – „Ale żadnej katastrofy nie było i nie ma. Co więcej, pomimo przekazania rodzinom już ponad 214 mld zł doprowadziliśmy do spadku zadłużenia Polski w relacji do PKB i to w sytuacji ogromnych kryzysów, z jakimi od lat zmaga się świat. Doprowadziliśmy do uszczelnienia systemu podatkowego, do naprawy finansów publicznych, bo nie było naszego przyzwolenia na okradanie Polski przez VAT-owskie mafie i różnych cwaniaków. To właśnie dlatego możliwe było uruchomienie największego programu społecznego w polskiej historii. Program 500 Plus stał się nie tylko symbolem naszej wiarygodności, ale też symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa”.

U podstaw sukcesu programu 500 Plus leżała, zdaniem premiera, jego prostota i dostępność dla wszystkich rodziców – bo każde dziecko jest równie ważne.
„Dziś wsparcie z programu Rodzina 500 Plus otrzymuje około 7 mln dzieci” – podsumował Mateusz Morawiecki. – „I dopóki Prawo i Sprawiedliwość rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony”.

Podziel się: