Setki strzykawek w kanale Olszynka pod Poznaniem

fot. Sławek Wąchała

Urząd Miejski w Mosinie otrzymał zgłoszenie o porzuconych strzykawkach bez igieł oraz szklanych fiolkach w kanale Olszynka w Pecnej. Znaleźli je tam przechodnie i powiadomili urząd. Sprawcy grozi kara do 5 lat więzienia.

Zgłoszenie wpłynęło do urzędu 4 maja. Zgłosił to jeden z mieszkańców Pecnej – brzegi kanału Olszynka to popularny szlak spacerowy. W kanale pływały dziesiątki strzykawek, fiolek po lekach oraz inne odpady medyczne.

Mosińscy urzędnicy natychmiast przekazali informację dalej, do Wód Polskich, bo to one zarządzają kanałem, by mogły jak najszybciej podjąć stosowne działania. Powiadomiony został także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Działania rozpoczęły się od razu w czwartek, a strażacy wyciągali z wody niebezpieczne odpady do późnej nocy. Na miejscu pracowali także policjanci, którzy zabezpieczyli część odpadów do analizy, by dzięki temu ustalić, kto jest ich właścicielem i jak znalazły się w kanale.

„W związku ze sprawą porzucenia w Kanale Olszynka odpadów medycznych niewiadomego pochodzenia, o której pisaliśmy we wczorajszym komunikacie z dnia 4 maja br. informujemy, że w wyniku interwencji Urzędu Miejskiego w Mosinie, w tym samym dniu odpady te zostały usunięte i zabezpieczone przez odpowiednie służby” – zapewnił Urząd Miejski w Mosinie w komunikacie 5 maja.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie – jak poinformowała TVP3 Poznań, według nieoficjalnych danych to odpady weterynaryjne, a w takiej ilości mogą pochodzić tylko z dużej hodowli zwierząt. Nie wiadomo jednak, czy to właściciel hodowli postanowił w ten sposób pozbyć się odpadów – bo utylizacja jest kosztowna – czy też odbiorca odpadów postanowił się ich pozbyć w ten sposób, zamiast zapłacić za utylizację. Sprawcy grozi do 5 lat więzienia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: