Senior stracił duże pieniądze. Znów oszuści w akcji

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Kolejny senior został oszukany metodą „na policjanta”. Mężczyzna przekazał oszustom ponad 32 tysiące złotych, bo wierzył, że to prawdziwi funkcjonariusze, którzy uchronią jego pieniądze przed kradzieżą.

– Z ustaleń w tej sprawie wynika, że 28 października około godz. 13.00 w mieszkaniu seniora zadzwonił telefon stacjonarny – mówi podinsp. Ewa Kasińska z Komendy Powiatowej Policji w Śremie. – Mężczyzna, który dzwonił, poinformował, że jest policjantem i dzwoni, bowiem pieniądze z bankowego konta seniora mogą zniknąć, a ponadto ktoś może wziąć kredyt na jego dane. Podszywający się pod funkcjonariusza oszust był bardzo przekonujący. Wprowadził w błąd swoją ofiarę sugerując, że policja nakryła szajkę, przy której znaleziono podrabiane dowody osobiste oraz numery kont bankowych.

Żeby uwiarygodnić swoje kłamstwo, oszust w trakcie rozmowy prosił seniora żeby wybrał numer alarmowy, aby potwierdzić, że rozmawia z prawdziwym policjantem. To jeden z najczęściej stosowanych przez oszustów sposobów, żeby przekonać do siebie ofiarę. Większość osób nie rozłącza się, tylko w trakcie rozmowy z oszustem dodatkowo wybiera numer 112 – i oczywiście nie łączy się z dyspozytorem prawdziwego numeru, tylko ze wspólnikiem oszusta, który wszystko potwierdza. Policjanci przypominają, że nawiązanie połączenia z numerem alarmowym może nastąpić tylko po rozłączeniu poprzedniej rozmowy.

W efekcie śremianin uwierzył oszustowi i już bez wątpliwości wykonywał wszystkie jego polecenia. z
– Poszedł do banku na Jezioranach, gdzie wypłacił z konta ponad 32 tysiące złotych, a następnie, w rejonie boiska Szkoły Podstawowej nr 5, przekazał całą kwotę nieznanemu mężczyźnie – wyjaśnia Ewa Kasińska. – Później były jeszcze kłamstwa o policyjnej akcji przy innym banku, o tym, że zadzwonią do seniora informując go o wynikach działań. Ostatecznie śremianin przemyślał całą sytuację, doszedł do wniosku, że został oszukany i tego samego dnia wieczorem powiadomił o wszystkim śremską policję.

Oczywiście policjanci nie mieli żadnych wątpliwości, że senior został oszukany – nadal, mimo tylu policyjnych komunikatów, opisywanych przypadków, spotkań policjantów z seniorami, gdzie ostrzegają i uczulają na działania oszustów – seniorzy nadal dają się nabierać. Dlatego funkcjonariusze ponownie proszą o ostrożność tak seniorów, jak i ich rodziny, by byli czujni i nie dali się nabierać oszustom.

Podziel się: