Sejmik Województwa Wielkopolskiego, sesja fot. UMWW

Sejmik przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologiczne

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego podczas marcowej sesji zdecydowali, że przejmą od miasta Poznania dwa muzea: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologiczne.

To kolejny krok w operacji, którą podjęły wspólnie samorządy Poznania i Wielkopolski. Marszałek zadeklarował przejęcie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego i budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które jest częścią Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W zamian miasto przejmie Filharmonię Poznańską, która będzie miała swoją nową siedzibę w Centrum Muzyki, które powstanie na MTP.

Sejmik poparł ten pomysł już 28 lutego – przyjął wówczas stanowisko popierające działania zarządu województwa w tej sprawie.
„Wysiłek organizacyjny i zbrojny naszych przodków zaowocował ostatecznym potwierdzeniem przynależności Wielkopolski do Rzeczypospolitej Polskiej na mocy kończącego I wojnę światową Traktatu Wersalskiego, i ze wszech miar zasługuje na godną pamięć” – uznali wówczas radni.

Podczas marcowej sesji radni wyrazili też solidarność z broniącą się przed rosyjską agresją Ukrainą i zdecydowali o przeznaczeniu 360 tys. zł z rezerwy kryzysowej na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Z tych pieniędzy zostaną między innymi kupione łóżka polowe, dofinansowany transport imigrantów przez Koleje Wielkopolskie i pomoc udzielana na terenie MTP.

Sejmik przyjął też stanowisko, w którym zaapelował do władz państwowych o współpracę „w celu odbudowy pozycji Polski w UE, przywrócenia praworządności w kraju i uzyskaniu pełnego wsparcia finansowego z funduszy europejskich”.