Sejm przegłosował ustawę o dodatku węglowym. Jednak trzeba spełnić pewne warunki

węgiel fot. hansbenn, pixabay

Każde gospodarstwo domowe, w którym piec na paliwo stałe jest głównym źródłem ogrzewania, będzie mogło otrzymać 3 tys. zł dodatku węglowego – zadecydował Sejm. W dodatku pieniądze będzie można wydać nie tylko na zakup węgla. Czas na składanie wniosków mija 30 listopada.

Jak informuje money.pl, o dodatek będzie mogło wystąpić każde gospodarstwo domowe ogrzewane przede wszystkim piecem na węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego – o ile piec jest wpisany do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Pieniądze mogą być wydane nie tylko na kupno węgla – ministerstwo środowiska poinformowało, że celem dodatku jest ogólnie wsparcie gospodarstw najuboższych energetycznie. Według danych ministerstwa 42 proc. gospodarstw domowych ogrzewane jest węglem.

Posłowie opozycji chcieli, by o dodatek mogli występować także ci, którzy ogrzewają swoje domy pelletem, olejem opałowym, gazem, LPG czy energią elektryczną oraz by wynosił on nie 3, ale 6 tys. zł. Byli również zdania, że nie powinny go dostać te gospodarstwa domowe, gdzie dochód na osobę jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. Jednak wszystkie te poprawki Sejm odrzucił. Za ustawą głosowało 261 posłów, przeciwko było 36, a wstrzymało się 149.

Beneficjenci mogą składać wnioski do 30 listopada, a gmina, bo wypłacać je będą samorządy, ma miesiąc na wypłatę pieniędzy. Według szacunków rządu na ten cel trzeba będzie wydać 11,5 mld zł, a pieniądze mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Zgodnie z ustawą do tego funduszu NBP ma przekazać nadwyżkę swojego zysku, czyli wszystko powyżej kwoty założonej w ustawie budżetowej. W tym roku ma to być, jak szacuje resort finansów, około 9,5 mld zł. Pozostałe pieniądze, czyli 2 mld zł, przewidziano na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Podziel się: