Samorządowcy złożyli kwiaty w 103. rocznicę zdobycia lotniska Ławica

103 rocznica zdobycia Lotniska Ławica uroczystości i pokaz fot. Magdalena Mierzwicka

Warta honorowa, złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich koło lotniska i inscenizacja zdobycia lotniska w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej „Stacja Lotnicza Ławica”. Tak zakończyły się główne obchody 103. rocznicy zdobycia lotniska przez Powstańców Wielkopolskich.

Samorządowcy i kombatanci złożyli kwiaty przed pomnikiem, a później obecni mogli podziwiać ponownie rekonstrukcję powstańczego ataku na Ławicę. Ponownie – bo pierwszy miał miejsce o świcie na Wzgórzu Berlińskim, czyli dokładnie o tej porze, o której się zaczął 103 lata temu.

Obecni przypomnieli też historię tego ataku: powstańcy panowali już nad miastem, ale zagrażał im garnizon na Ławicy, który w dodatku zagroził wysadzeniem pobliskiego fortu. Dlatego 6 stycznia o świcie oddział powstańców pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy, wspomagany przez dwie armaty przeprowadził ze Wzgórza Berlińskiego atak zakończony zdobyciem lotniska.

Atak był bardzo dobrze przygotowany: przed jego rozpoczęciem powstańcy wyłączyli prądi telefony na lotnisku, a rozpoczęli go od ostrzału artyleryjskiego. A ponieważ pociski trafiły idealnie w wieżę kontroli lotów i koszary, zdezorientowany przeciwnik był na przegranej pozycji. Powstańcom wystarczyło kilkanaście minut, by opanować lotnisko – a stracili przy tym tylko jednego człowieka.

Warto dodać, że na lotnisku oddział zdobył pokaźny łup: sprzęt lotniczy, karabiny maszynowe i ponad 200 sprawnych samolotów znajdujących się na lotnisku, a wszystko to wartości około 200 mln marek niemieckich. To do dziś największy łup wojenny w historii polskiego oręża.

W dodatku dzięki zdobyciu samolotów nie tylko nie bali się ataku z powietrza, ale sami mogli go przeprowadzić, co też udowodnili 9 stycznia. Tego dnia lotnicy wielkopolscy zbombardowali port lotniczy we Frankfurcie na Odrą, zrzucając tam 36 bomb i uniemożliwiając wykorzystanie tego lotniska do ewentualnego ataku bombowego na Poznań.