Samorządowcy będą protestować przed Sejmem. Wśród nich Jacek Jaśkowiak

Jacek Jaśkowiak fot. K. Adamska

„Tylko Ciemność!” – pod takim hasłem 7 października odbędzie się w Warszawie protest samorządowców. Przyjadą z całej Polski, by protestować przeciwko gigantycznym i nieuzasadnionym podwyżkom cen energii oraz kosztów życia. Poznań będzie reprezentował Jacek Jaśkowiak.

Protest odbędzie się przed Sejmem, a jego organizatorem jest Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski, wspierany przez Unię Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich. „Wspólnoty lokalne nie powinny stawać przed dylematem, czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe, czy gasić latarnie na ulicach” – twierdzą samorządowcy.

– Mieszkańcy Poznania i przedsiębiorcy nie powinni płacić gigantycznych rachunków za prąd, zwłaszcza w sytuacji, gdy spółki Skarbu Państwa osiągają ogromne zyski ze sprzedaży energii – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Musimy bronić ludzi przed nieodpowiedzialną polityką rządu, który zamiast walczyć z inflacją, funduje nam tylko podwyżki cen. Jeśli teraz nie zaprotestujemy, wkrótce zostanie nam rzeczywiście „tylko ciemność”.

Chodzi tu zresztą nie tylko o ogromne zyski spółek Skarbu Państwa osiągane kosztem ubożejących Polaków, ale też fakt, że w ciągu ostatnich 7 lat rząd praktycznie zahamował inwestycje w odnawialne źródła energii. A teraz prąd przez nie produkowany znacząco złagodziłby skutki kryzysu energetycznego.
„Nie było nowelizacji ustawy, która umożliwia produkcję energii wiatrowej, ale pojawiły się przepisy zniechęcające do fotowoltaiki” – zauważają samorządowcy. – „Pieniądze z opłat emisyjnych nie są przeznaczane na cele związane z budowaniem alternatywnych źródeł energii, a samorządy skutecznie pozbawiono wpływu na fundusze ochrony środowiska”.

Przypomnijmy, że Poznań we wrześniu otworzył oferty w przetargu na zakup energii elektrycznej, a ceny zaproponowane przez spółkę Skarbu Państwa prezydent Jacek Jaśkowiak uznał za spekulacyjne.
„Zgodnie z zaproponowaną przez spółkę Skarbu Państwa ceną w przyszłym roku z budżetu miasta trzeba by zapłacić za prąd niemal pięć razy więcej niż obecnie: aż 409 mln zł. To kwota niemożliwa do zaakceptowania” – informują władze Poznania. – Za tę cenę można by od zera zbudować ok. pięciu nowych szkół w Poznaniu. To również około jedna siódma dochodów własnych miasta, szacowanych do uzyskania w przyszłym roku”.

Podziel się: