Rzadki ptak przyleciał do Wielkopolski. Jego puch jest wart ogromne pieniądze!

edredon Fot. L.Kopińska-Mikołajczyk

Edredon, gatunek kaczki z nadzwyczaj delikatnym puchem, został zaobserwowany przez podleśniczą Lidię Kopińską-Mikołajczyk w Leśnictwie Stawisko. To wyjątkowa rzadkość, bo zazwyczaj edredony nie przylatują w głąb lądu.

Edredony to największe nurkujące kaczki, jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Można je spotkać w Polsce nad Bałtykiem, i to nawet dość często, ale bardzo rzadko zapuszcza się w głąb lądu.

„Edredon jest zwany wdzięcznie „miękkopiórem” ze względu na niezwykłą wartość jego puchu” – wyjaśnia RDLP w Poznaniu. – „To najwartościowszy puch służącym do wyboru luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Ma doskonałe właściwości izolacyjne. Jego cena potrafi sięgać ok. 1 500 zł za kilogram (trzeba go zebrać z ok. 60 gniazd), a pojedyncza kołdra może kosztować blisko 20 000 zł! Na Islandii i w pn. Norwegii istnieje wielowiekowa tradycja zbioru puchu edredonowego, który po zbiorze jest rekompensowany sianem i wodorostami w gnieździe. Doprowadziło to swoistego „udomowienia” edredonów, które chętnie zajmują przygotowane dla nich sztuczne gniazda i wyprowadzają lęgi. Puch edredonowy był nawet w czasach Wikingów walutą, co odnotowano w kronikach”.

Ten konkretny ptak został znaleziony w okolicy miejscowości Czarny Bród, a więc dość daleko od wybrzeża. Dlaczego? Powodów może być wiele, na przykład taki, że ptak pochodzi z jakiejś hodowli. Mogły też zawinić kłopoty zdrowotne.

„Edredon przebywał na polu i nie podnosił się do lotu” – informuje RDLP w Poznaniu. – „Po oględzinach i konsultacjach z ekspertami stwierdzono, że może wymagać pomocy. Jest aktualnie pod opieką Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, prowadzonym przez Nadleśnictwo Grodziec, Lasy Państwowe”.

Podziel się: