Adam Niedzielski fot. NFZ

Rząd zmienia zasady kwarantanny – i aktualizuje czerwoną oraz żółtą strefę

Krótsza kwarantanna i mniej testów. Ministerstwo zdrowia zaprezentowało propozycje zmian przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Przedstawiło też zaktualizowaną listę powiatów w strefie żółtej i czerwonej. Jest na niej powiat kolski.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział dziś, że ministerstwo zaproponuje skrócenie czasu kwarantanny do 10 dni. Taki czas stosuje Norwegia i nie ma tam z tego powodu drastycznego przyrostu zakażeń, więc ministerstwo uznało, że jest to czas bezpieczny. Tę obserwację potwierdzają też dane kliniczne osób leczonych na covid-19.

Zgodnie z propozycją nie będzie też testów na zakończenie kwarantanny, jeśli chory nie będzie miał niepokojących objawów. Minister podkreślił, że to oznacza wprowadzenie standardu WHO, która nie zaleca wykonywania powtórnego testu.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło także zaktualizowaną listę powiatów objętych strefami czerwoną i żółtą, czyli z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem. Wielkopolskę reprezentuje już tylko jeden powiat – kolski. Znajduje się w strefie czerwonej ze względu na drastyczny wzrost zakażeń w ciągu kilku ostatnich dni.

Nowe obostrzenia wejdą w życie w nocy z piątku na sobotę.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze