cmentarz fot. K. Adamska

Rząd zamyka cmentarze!

Od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Taką decyzje rządu oznajmił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił premier, decyzja jest spowodowana troska o zapewnienie bezpieczeństwa Polakom. W te trzy dni na cmentarzach pojawia się najwięcej ludzi, co jest realnym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w konsekwencji wzrost śmiertelności.
– To niesie ze sobą ogromne ryzyko – podsumował Mateusz Morawiecki. – Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie.

Premier szczególnie zaapelował do seniorów, bo to ich życie i zdrowie jest najbardziej narażone.
– Seniorzy muszą pozostać w domach przez co najmniej dwa tygodnie i nie spotykać się z dziećmi, z młodzieżą – powiedział.

Premier powiedział też, że wszyscy pracownicy, którzy mogą, powinni przez co najmniej dwa tygodnie wykonywać swoją pracę zdalnie. W biurach, urzędach i firmach mają być tylko ci, którzy są niezbędnie potrzebni.

O projekcie zamknięcia cmentarzy mówiło się już od kilku tygodni, ale rząd zdawał sobie sprawę, że byłoby to ogromnym problemem wizerunkowym i podsyciłoby niepokoje społeczne. Sam premier unikał odnoszenia się do tego tematu, mimo pytań dziennikarzy podczas poprzednich konferencji prasowych.

Teraz jednak rząd najwyraźniej uznał, że apele o pozostanie w domach i rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie nie wystarczą i zdecydował się zamknąć cmentarze.

– Koncentrujemy się na tym, by zapewnić stabilność – podsumował premier. – Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami, to musimy myśleć, co będzie za tydzień i za miesiąc.

el

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze