22.10.2019 - Nadarzyce 12WBOT 124BLP Cwiczenie / Wspoldzialanie Wojska Operacyjne /16 Jarocinski Batalion Remontu Lotnisk Fot. DWOT

“Rybołów” i “Remont”, czyli terytorialsi na ćwiczeniach

Żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się razem z żołnierzami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza w ramach ćwiczenia „Rybołów” oraz z 16 Batalionem Remontu Lotnisk z Jarocina w trakcie ćwiczenia „Remont”.

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kończą właśnie bardzo intensywny miesiąc ćwiczeń. Szkolenie każdego terytorialsa jest bardzo dynamiczne i urozmaicone, ale w tym miesiącu ochotnicy z Wielkopolski aż dwukrotnie połączyli swoje siły z innymi jednostkami wojskowymi.

To nie przypadek, że właśnie terytorialsi ze Śremu i Leszna ćwiczyli z jednostkami sił powietrznych. W naszym województwie – czyli rejonie odpowiedzialności brygady – znajduje się wiele jednostek lotniczych i to właśnie te jednostki w wypadku wojny będą wspierać, i zabezpieczać żołnierze z wielkopolskiej brygady. W Powidzu terytorialsi ćwiczyli m.in. odparcie grup sabotażowych i dywersyjnych oraz ochronę lotniska. Z kolei we współpracy z 16 brl z Jarocina żołnierze z brygady WOT przemieścili się na poligon w Nadarzycach, gdzie podczas postoju kolumny wojskowej doszło do niespodziewanego ataku. Terytorialsi połączyli siły z kolegami z batalionu remontowego i jednocześnie zabezpieczali sprzęt oraz odpierali przeciwnika. Był to również moment, by sprawdzić swoje umiejętności w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuacji rannego z pola walki.

Dla żołnierzy sił powietrznych były to jedne z najważniejszych ćwiczeń w roku, natomiast wielkopolscy Terytorialsi wykorzystali je do sprawdzenia nabytych umiejętności poza poligonem, strzelnicą i placem ćwiczeń.
– W procesie szkolenia dużą wagę przykładamy do interoperacyjności czyli współpracy z jednostkami z innych rodzajów sił zbrojnych na terenie województwa wielkopolskiego – podkreśla płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygada Obrony Terytorialnej. – W przyszłym roku wzrośnie liczba tego typu ćwiczeń z innymi jednostkami operacyjnymi oraz z wojskami sojuszniczymi. Szczególnie zależy mi na intensyfikacji szkoleń poza placami ćwiczeń, zgodnie z przeznaczeniem WOT.

Misją WOT jest wspieranie wojsk operacyjnych w czasie wojny, natomiast w czasie pokoju jest to wspieranie lokalnej społeczności. Oba warianty trzeba nieustannie doskonalić, aby być zawsze gotowym i zawsze blisko.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg Stanisława Taczaka powstała z początkiem 2018 roku. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w: Lesznie i Śremie. Niedawno jednostka otrzymała zadanie rozwinięcia struktur WOT w Skwierzynie w województwie lubuskim. Trwa rekrutacja zarówno do służby wojskowej w Wielkopolsce jak i w Lubuskiem. Obecnie jednostka liczy ok. 1300 żołnierzy.

Mat. pras. WOT, el

Dodaj komentarz

avatar