senior fot. sabinevanerp, pixabay

Ruszyła kolejna edycja programu „Wspieraj seniora”

Pomoc w robieniu zakupów, wyprowadzaniu psa czy załatwianiu niektórych spraw urzędowych. Program „Wspieraj seniora” w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ma pomagać osobom starszym i samotnym w czasie pandemii koronawirusa.

– Poznaniacy w wieku 65 i więcej lat mogą skorzystać z pomocy w zrobieniu zakupów artykułów pierwszej potrzeby. Mogą też liczyć na wyprowadzenie psa na spacer czy załatwienie spraw urzędowych – mówi Anna Krakowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wolontariusz podejmie się załatwienia w urzędzie jedynie tych sprawy, które nie wymagają podania danych wrażliwych i udzielenia upoważnienia przez seniora.

Za pomoc świadczoną w ramach programu „Wspieraj seniora” osoby biorące w nim udział nie płacą – wyprowadzenie psa, wizyta w urzędzie czy dostarczenie zakupów do domu odbywa się za darmo. Ale oczywiście senior musi już zapłacić za same zakupy lub ponieść koszty opłat urzędowych.

Jak skorzystać z programu „Wspieraj seniora”? Zainteresowani tym rodzajem pomocy powinni zadzwonić pod numer infolinii – 22 505 11 11.
– Następnie to zgłoszenie jest przekazywane do ośrodka. Wtedy nasz pracownik kontaktuje się z taką osobą, by dowiedzieć się, jakiej pomocy oczekuje – wyjaśnia Piotr Czajka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. – Po ustaleniu rodzaju wsparcia do pracy ruszają wolontariusze poznańskiego Caritasu, który odpowiada za realizację tych usług.

Od ubiegłego roku w ramach programu „Wspieraj seniora” osoby starsze mogą również skorzystać z pomocy Cyfrowego Wolontariusza. Pomoże on im na przykład w założeniu i korzystaniu z profilu zaufanego, ze skrzynki mailowej, Internetowego Konta Pacjenta czy pobrania narzędzi do wideokonferencji, aby senior mógł online spotkać się ze swoją rodziną. Zapotrzebowanie na usługi Cyfrowego Wolontariusza należy zgłosić dzwoniąc pod numer: 22 505 11 11.

Program jest programem rządowym i będzie realizowany do końca 2022 roku. Jego tegoroczny budżet to 80 milionów złotych dla całego kraju. Samorządy decydują, czy biorą w nim udział czy też nie.

Źródło: MOPR