Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Ruszył remont parku na Szelągu. Co się zmieni?

Modernizacja ciągów pieszych i rewitalizacja zieleni – od tego rozpoczęła się modernizacja północnej części parku Szelągowskiego. “Celem realizacji projektu jest wykreowanie miejskiej atrakcyjnej przestrzeni publicznej przyjaznej użytkownikom” – informuje ZZM.

Pierwsze podejście do remontu parku podjęto w 2019 roku. Radni osiedla Stare Winogrady spotkali się wówczas z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta, by porozmawiać o remoncie parku, a zwłaszcza jego zabytkowych elementów, pozostałych jeszcze po czasach, gdy tym terenem zarządzało bractwo kurkowe. Zwrócili też uwagę, że choć parkowa zieleń przeszła rewitalizację, wybudowano tez nowe alejki, w tym Wartostradę – ale to wszystko było w 2010 roku i czas najwyższy na kolejny remont – zwłaszcza taki, który obejmie także zabytkowe elementy architektury parku.

Przypomnijmy, że w październiku 2022 roku został rozstrzygnięty miejski konkurs na dofinansowanie zadań inwestycyjnych osiedli – Rada Osiedla Stare Winogrady otrzymała w nim dodatkowe środki na właśnie na rewitalizację zieleni i alejek parku Szelągowskiego.

“Projekt ten został podzielony na dwa etapy” – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. – “Pierwsza część to prace budowlane, a następny etap to nasadzenie zieleni. W pierwszej kolejności zlikwidowane zostaną schody prowadzące do parku, będące w złym stanie technicznym, a zastąpi je lekko wznoszący się teren, w formie pochylni, umożliwiający swobodne wejście na teren Parku na Szelągu. Istotnym elementem modernizacji parku jest wykonanie modernizacji dwóch istniejących ścieżek pieszych asfaltowych w nowej nawierzchni z płyt betonowych oraz utwardzenie istniejących przedeptów w nowej mineralnej nawierzchni. Chronimy także system korzeniowy drzew poprzez miejscowe zwężenie alejki”.

Prace będą się odbywały przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu – dzięki prof. UPP dr hab. Piotrowi Urbańskiemu z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu UPP ZZM uwzględnił w projektach dróg spacerowych potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Po pracach budowlanych nastąpi kolejny etap, czyli prace rewaloryzacyjne zieleni i architektury ogrodowej w całym parku.

Źródło: ZZM
Strona głównaPoznańRuszył remont parku na Szelągu. Co się zmieni?