Poznań: Osiedla dostały dofinansowania. Co wyremontują i zbudują?

Fot. Sławek Wąchała

Boiska sportowe na osiedlach, Dom Tramwajarza, dziedziniec Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 czy oświetlenie parku Sołackiego – wszystkie te zadania i kilka innych zdobyły pieniądze w konkursie na dofinansowanie zadań inwestycyjnych osiedli na rok 2023.

Konkurs został rozstrzygnięty na początku października
– Łącznie dofinansowanie otrzyma aż 12 wniosków z 21 złożonych przez poznańskie rady osiedli – wyjaśnia radny Łukasz Kapustka z klubu Wspólny Poznań, przewodniczący komisji konkursowej. – Kwota przeznaczona na dofinansowanie inwestycji na osiedlach wyniesie w 2023 roku 7 milionów złotych. Dla porównania w roku 2021 były to 4 miliony.

Konkurs na dofinansowanie zadań inwestycyjnych osiedli odbywa się co dwa lata i są do niego zgłaszane inwestycje nie zawsze duże, zawsze jednak niezwykle ważne dla lokalnych społeczności. Decyzję, jaką inwestycje zgłosić do konkursu, podejmują rady osiedli, a najlepsze wnioski, które otrzymają dofinansowanie, wybiera dwunastoosobowa komisja konkursowa, w której skład wchodzą radni miejscy i osiedlowi oraz miejscy urzędnicy, a którą powołuje prezydent.

– Komisja po dokonaniu oceny złożonych wniosków oraz przeprowadzeniu wizji w terenie rekomenduje prezydentowi te, które w jej opinii powinny otrzymać dofinansowanie – tłumaczy radny. – W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, rozstrzygnięcie prezydenta jest zgodne z udzieloną przez komisję konkursową rekomendacją.

A to oznacza, że w 2023 roku dodatkowe pieniądze na swoje inwestycje w ramach konkursu grantowego dostanie 12 osiedli. Dzięki temu odbędzie się kolejny etap modernizacji Domu Tramwajarza (Jeżyce), z czego bardzo się cieszy Rada Osiedla Jeżyce.

„Tramwajarz, a zwłaszcza Sala Amarantowa, zyska nową stolarkę okienną i drzwiową, wyremontowany podest sceny, odnowione parkiety i posadzki, zmodernizowane centralne ogrzewanie, odtworzoną sztukaterię, odnowione żyrandole i nowe malowanie” – napisali uradowani radni z Jeżyc na swoim profilu społecznościowym.

Przybędzie też obiektów sportowych: zostanie zmodernizowany kompleks sportowy na Piątkowie, wybudowane boiska przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 (Żegrze), Zespole Szkół i Placówek Oświatowych (Głuszyna), powstanie także świetlica sportowo-rekreacyjna (Kiekrz).

Sporo osiedli postawiło na zieleń: zostanie zagospodarowany teren pomiędzy ul. Winiarską a ul. Sokoła (Winiary), teren pętli tramwajowej na Placu Waryńskiego (Ogrody). Park Szelągowski doczeka się rewitalizacji zieleni i alejek (Stare Winogrady), park Sołacki – nowego oświetlenia. A na Łazarzu, na dziedzińcu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33, obecnie pokrytym asfaltem i będącym wyspą ciepła, powstanie zielony skwer.

Będą też nowe chodniki: wzdłuż Strzeszyńskiej Alei Demokracji (Strzeszyn), a także wzdłuż ulicy Garaszewo oraz przejść dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Niżańskiej i Garaszewo (Krzesiny – Pokrzywno – Garaszewo).

– Mimo niepewnej sytuacji finansowej na rynkach budowlanych komisja konkursowa, która dokonała oceny wniosków liczy, że w ramach zaplanowanych środków finansowych uda się zrealizować wszystkie zwycięskie wnioski – podsumowuje radny Kapustka.

Podziel się: