Rusza kolejna edycja programu Maluch Plus. Są zmiany!

wicewojewoda Aneta Niestrawska fot. L. Łada

Program Maluch Plus, dzięki któremu w Polsce przybywa żłobków, zmienia zasady. Chodzi o to, by miejsc w żłobkach powstawało coraz więcej, jak wyjaśniła podczas briefingu prasowego Aneta Niestrawska, I wicewojewoda wielkopolski.

Dotychczas program funkcjonował w formule rocznej – teraz będzie działał długofalowo – każde z utworzonych miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania przez 36 miesięcy. Gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Otrzymane środki gminy będą mogły przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. A do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych samorządy otrzymywać będą przez trzy lata dofinansowanie miesięcznie do 837 zł.

– Dobry klimat dla rodzin to hasło, które najlepiej oddaje działania rządu Prawa i Sprawiedliwości – podkreśliła wicewojewoda Aneta Niestrawska. – Obok bezpośrednich transferów finansowych stwarzamy warunki, w których rodziny mogą czuć się bezpieczne i zaopiekowane, a rodzice mogą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Rządowy program Maluch + wypełnia te cele – podróżując po Wielkopolsce, odwiedzając inwestycje realizowane w ramach tego programu widzę zadowolenie mieszkańców i samorządowców.

W latach 2016-2021 na realizację zadań w ramach Maluch+ w Wielkopolsce przeznaczono kwotę 145,05 mln zł. Nowa formuła programu to zdecydowane zwiększenie finansowania – na jego funkcjonowanie rząd przeznaczy 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać może do 2026 r. ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi.

Podziel się:

Ostatnio dodane: