Rusza Betlejem Poznańskie. Co i gdzie będzie się działo?

Betlejem Poznańskie 2021 fot. S. Wąchała

– Startuje największe Betlejem Poznańskie w historii – zapewnił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I rzeczywiście: Betlejem, które zaczyna się 18 listopada, będzie się odbywało w czterech lokalizacjach. Gdzie i kiedy warto się wybrać?

Plac Wolności

Wszystko zaczyna się na placu Wolności 18 listopada, gdzie o godzinie 18.00 prezydent Jacek Jaśkowiak oficjalnie otworzy Betlejem Poznańskie. Na placu Wolności znajdziemy stragany ponad 40 wystawców z całej Europy, a w nich świąteczne smakołyki, prezenty, grzane wino, piwo i gorące kakao dla najmłodszych. Będą też występy artystyczne, fireshow, koncerty, przyjedzie także legendarna ciężarówka Coca-Coli, a 11 grudnia pojawi się sam Święty Mikołaj, do którego oczywiście wcześniej będzie można zostawić list. Ta część Betlejem potrwa aż do 27 grudnia i będzie czynna od 11.00 do 21.00.

MTP

Dzień później, czyli 19 listopada, rozpocznie się część Betlejem na MTP. Od godziny 11.00 czynne będą stoiska gastronomiczne, karuzela, domek Świętego Mikołaja, lodowisko dla wszystkich chętnych oraz młyńskie koło. W dzień otwarcia przewidziano pokazy jazdy figurowej, spektakl dla dzieci, a o 17.00 rozpocznie się ceremonia otwarcia, podczas której Jacek Jaśkowiak włączy oświetlenie na największej choince w mieście. Chwilę później na scenie wystąpi gwiazda otwarcia – Natalia Kukulska. Ta część jarmarku potrwa do 23 grudnia i będzie czynna od wtorku do czwartku oraz w niedzielę w godz. 11.00-21.00, natomiast w piątki i soboty od godz. 11.00 do 22.00. Także tutaj odbędzie się Poznań Ice Festival w dniach 9-11 grudnia.

Plac Kolegiacki

Na placu Kolegiackim Betlejem rozpocznie się 3 grudnia świątecznym spektaklem Teatru Fuzja. 4 grudnia o 12.00 odbędzie się wspólne śpiewanie „Cichej nocy”, a o 17.00 prezydent Jacek Jaśkowiak oficjalnie włączy światła na miejskiej choince. Tu także będą stragany z grzanym winem i świątecznymi smakołykami, imprezy silent disco i koncerty: zespołu Golden Collective, dudziarza oraz świątecznych brzmień w wykonaniu Loop Trigger. Betlejem na pl. Kolegiackim będzie czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 11.00-20.00 do 18 grudnia.

Rynek Łazarski

Betlejem na Rynku Łazarskim także rozpocznie się 3 grudnia. W weekend otwarcia na poznaniaków i turystów czeka strefa warsztatowa, gdzie będzie można wykonać świąteczne kartki i ozdoby czy napisać list do Św. Mikołaja oraz obejrzeć spektakl lalkowy. Będzie też pokaz rzeźbienia w lodzie, koncert zespołu Golden Collective, Święty Mikołaj i słodki poczęstunek z okazji 1. urodzin rynku Łazarskiego. Będą też Targi Sztuk Pięknych, śpiewanie kolęd z całego świata, stoiska ze świątecznymi smakołykami i fireshow, a wszystko to do 18 grudnia od wtorku do czwartku w godz. 12.00-19.00, w piątki w godz. 11.00-19.00, a w weekendy w godz. 11.00-20.00.

Świąteczne iluminacje i świąteczna bimba

W tym roku świątecznych dekoracji będzie mniej niż zazwyczaj ze względu na oszczędności i zobaczymy je głównie w tych miejscach, w których będą się odbywać świąteczne jarmarki: na placach Wolności i Kolegiackim, a także na rynku Łazarskim i fragmencie Świętego Marcina. To ok. 15 proc. obszaru objętego iluminacją w poprzednich latach. Na placu Wolności będzie je widać od 18 listopada, a w pozostałych lokalizacjach od 3 grudnia. Będą też wisieć krócej, bo tylko do 8 stycznia. Natomiast na poznańskich rynkach – Wielkopolskim, Bernardyńskim, Wildeckim i Jeżyckim – staną świąteczne choinki.

Będzie też kursowała specjalna bimba – linia tramwajowa nr 24 będzie wozić pasażerów między jarmarkami od 19 listopada do 23 grudnia na trasie Górczyn PKM – Głogowska – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Aleje Marcinkowskiego. Tramwaj będzie kursował we wszystkie dni tygodnia w godz. 16.00 – 22.00 co 60 minut. W grudniu będzie można na tej trasie spotkać świąteczną bimbę, czyli tramwaj rozświetlony lampkami.

Podziel się: