Rozpoczyna się przebudowa dziedzińca CK Zamek. Jak będzie wyglądać organizacja ruchu?

CK Zamek fot. L. Łada

Zieleń, woda i przeszklony pawilon kawiarniany – tak będzie wyglądał dziedziniec CK Zamek, ten od strony Świętego Marcina, po przebudowie. A przebudowa właśnie się zaczęła.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy ogłoszono konkurs na zaprojektowanie zamkowego dziedzińca. Dziedziniec miał przestać być parkingiem wyłożonym kamiennymi płytami, a stać się zieloną enklawą. Przeprowadzono konkurs i wyłoniono zwycięzcę, Aleksander Wadas Studio, a w tegorocznym budżecie miasta udało się zabezpieczyć pieniądze na realizację projektu.

Ogłoszono więc przetarg publiczny, wyłoniono wykonawcę – MD KONS Sp. z o.o. i Zakład Budowlano Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki – a w ostatnich dniach czerwca 2023 roku podpisano umowę z generalnym wykonawcą inwestycji.

– Cieszymy się, że po kilku latach przygotowań rozpoczynamy tę ważną dla instytucji oraz naszych odbiorców i odbiorczyń inwestycję – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek. – Taki czas jest potrzebny na realizację projektu, który zakłada przeobrażenie przestrzeni przed Zamkiem w miejsce zielone, wypełnione różnorodną roślinnością, wyposażone w ekologiczną infrastrukturę wodną. Wszystko po to, by nowy dziedziniec był miejscem przyjaznym oraz komfortowym dla mieszkańców i mieszkanek Poznania, osób odwiedzających Zamek, czy po prostu przechodniów, a także stał się oazą na miejskiej wyspie ciepła. Przestrzeń zostanie wzbogacona o przeszklony pawilon kawiarniany, który pozwoli realizować planowane na dziedzińcu wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle. Obiekt będzie też pierwszym miejscem kontaktu, zapraszającym do wejścia do Zamku, zwiedzenia jego przestrzeni czy skorzystania z bogatego programu Centrum Kultury Zamek.

Nowy, zielony dziedziniec to odpowiedź na zmiany klimatu i konieczność ochrony środowiska. Zajmie powierzchnię 3148 m kw., w tym zieleń 703 m kw. Zostanie na nim posadzonych 28 drzew, a także krzewy, byliny, trawy i kwiaty. Wybrane elewacje zamku pokryją pnącza, a dach nowego pawilonu o powierzchni 222 m kw. zostanie obsadzony roślinami. Zieleń będzie miała za zadanie wspierać zatrzymywanie wody, redukować zapylenie i hałas, zapewniać cień i pozytywnie wpływać na mikroklimat. Rośliny staną się schronieniem i pożywieniem dla owadów oraz ptaków, a tę “stołówkę” uzupełni sadzawka, poidełka i instalacja zraszaczy. Obieg wody na dziedzińcu będzie częściowo zamknięty: zbiornik na wodę do podlewania zieleni zostanie wyposażony w centralę deszczową.

Niezniszczone kostki, płyty kamienne zostaną ponownie wykorzystane w innym miejscu, zachowane zostaną granitowa posadzka i rosnące wcześniej drzewa. Dla osób o różnych potrzebach związanych z poruszaniem się powstanie specjalny podjazd.

Nowy dziedziniec ma być przestrzenią dostępną i otwartą na mieszkańców – chętni mogą zgłosić swoje pomysły na nazwę lub oddać głosu na jeden z kilku zaproponowanych wariantów w mediach społecznościowych i na stronie internetowej CK Zamek. To nie jest konkurs czy plebiscyt, a po prostu nieformalne zaproszenie do współtworzenia nowego miejsca.

Prace wystartują już 17 lipca i potrwają 18 miesięcy. Plac budowy obejmie cały teren przed Centrum Kultury Zamek i nie spowoduje utrudnień w ruchu na Świętym Marcinie. Do zamku będzie prowadziło wejście A, czasowo zostanie ograniczona możliwość korzystania z wejścia B. Ale bez przeszkód można odwiedzać Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, które nadal będzie też wejściem dla osób poruszających się na wózkach. Stojaki do rowerów zostaną przeniesione na Dziedziniec Różany. Zamek będzie prowadził swoją działalność bez zmian.

Podziel się: