wtorek, 5 grudnia, 2023

Rozpoczął się remont zabytkowej ulicy. “To dewastacja zabytku”

“To jest dewastacja zabytku, a nie remont ul Wysokiej” – napisał do nas oburzony Użytkownik o remoncie ulicy prowadzonym przez Zarząd Dróg Miejskich. Na przesłanych zdjęciach rzeczywiście nie wygląda to dobrze.

Ulica Wysoka prowadzi od Piekar do placu Wiosny Ludów, a jej kamienna nawierzchnia, z oryginalnymi, granitowymi rynsztokami jest wpisana do rejestru zabytków. Remont takiej ulicy wymaga szczególnej staranności – i właśnie tej staranności, zdaniem Użytkownika, nie zachował ZDM.

Jednak usunięcie całej nawierzchni było niezbędne – w poprzednich latach przy remoncie tej ulicy tuż obok zabytkowych kamieni oraz rynsztoków ułożono betonową kostkę. Teraz cały ten beton zostanie usunięty, a dodatkowo wymienione niektóre granitowe rynsztoki – kilka z nich było połamanych i popękanych, nie nadawały się do powtórnego montażu. Na ich miejsce ZDM położy rynsztoki ocalone z innych starych ulic.

Dodatkowo nawierzchnia uliczki, na którą wrócą zabytkowe “kocie łby”, zostanie wyrównana, więc pieszym będzie się chodziło znacznie wygodniej, a historyczny charakter tej zabytkowej i bardzo urokliwej uliczki zostanie zachowany.

Prace potrwają do początków listopada i będą kosztować około 340 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania oraz poprawki budżetowej zgłoszonej przez radnego Andrzeja Rataja.

Źródło: ZDM
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoRozpoczął się remont zabytkowej ulicy. "To dewastacja zabytku"