Rozpoczął się Europejski Tydzień Młodzieży

Od 29 kwietnia do 5 maja po raz dziewiąty odbywa się Europejski Tydzień Młodzieży. Hasło tegorocznej edycji to “Demokracja i ja”. 29 i 30 kwietnia setki młodych ludzi spotkają się z tej okazji na imprezach w Brukseli.

W tym roku, ze względu na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego (23-26 maja), jednym z najważniejszych tematów młodzieżowego tygodnia ma być  “aktywny udział młodzieży w życiu ich społeczności i w demokratycznym procesie decyzyjnym”.

Jednym z wydarzeń, jakie w ramach młodzieżowego tygodnia zaplanowano w Brukseli będzie ogłoszenie wyników konkursu im. Altiero Spinellego za 2018 r. Konkurs ten jest inicjatywą Parlamentu Europejskiego, a przyznawana w nim nagroda honoruje publikacje, utwory audiowizualne, filmy, wystawy, wydarzenia, seriale, programy radiowe, produkcje o walorach edukacyjnych itp., które przybliżają obywatelom Unię Europejską i zachęcają ich do udziału w procesach demokratycznych.

Z kolei 30 kwietnia unijny komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics będzie gospodarzem dialogu obywatelskiego z młodzieżą oraz poprowadzi debatę w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem ponad 800 młodych osób.

“Na liście tematów znajdą się kwestie takie jak aktywność obywatelska oraz znaczenie Europejskiego Korpusu Solidarności dla młodzieży, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych” – zapowiadają w komunikacie służby prasowe Komisji Europejskiej.

Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się co dwa lata, a jego celem jest promowanie wspólnotowych inicjatyw dla młodzieży we wszystkich krajach uczestniczących w programie Erasmus+.

W 2017 r. w Europejskim Tygodniu Młodzieży wzięło udział 112 tys. młodych ludzi z całej Europy, w tym z Macedonii Północnej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii, a także Turcji.

js/

Daj znać innym

Dodaj komentarz

avatar