Romowie świętowali w Poznaniu. „Nasza kultura jest niepowtarzalna”

Międzynarodowy Dzień Romów fot. UMP

Występ zespołu Sara Czureja Band uświetnił spotkanie z kulturą romską, które odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Romów. – Dzielimy się naszą tradycją i korzeniami, które wypływają z Dalekiego Wschodu – mówiła Giselle Czureja, jedna z członkiń zespołu.

Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony 8 kwietnia to doskonała okazja, by przedstawić tradycyjna kulturę romską i poszerzyć wiedzę o niej, dlatego miasto we współpracy z Fundacją Bahtałe Roma zorganizowało w Sali Białej UMP spotkanie z kulturą romską. Uświetnił je występ zespołu Sara Czureja Band.

– Nasza kultura jest niepowtarzalna – mówiła Giselle Czureja, jedna z gwiazd zespołu. – Dziś świat obserwuje kulturę masową, a my dzielimy się z innymi naszą rodzinną tradycją i korzeniami, które wypływają z Dalekiego Wschodu. Miasto wspiera nasze działania, naszą etniczność i różnorodność.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz, pokreślił, jak istotna jest prezentacja różnorodności kultur istniejących w Poznaniu i kultywowanie różnych tradycji.
– Cieszę się, że spotykamy się dziś w Sali Białej Urzędu Miasta – powiedział, witając przybyłych. – Odbywają się tu zwykle ważne spotkania – I tak samo ważne jest poszanowanie i pielęgnowanie tradycji romskiej. Dla nas, poznaniaków, to istotne święto różnorodności.

– 70 lat temu Jerzy Ficowski opublikował książkę „Cyganie polscy. Szkice historyczno-obyczajowe”- dodał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Postacie takie jak Bronisława Weiss czy Alfreda Markowska to kwintesencja romskiej duszy. Braterstwo, solidarność i otwartość to cechy tej niesamowitej grupy etnicznej. Gdyby dziś przywódcy kierowali się tymi hasłami, świat byłby lepszy.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: