Roman Arlov, folklor i przysmaki z całego świata. Na co się wybrać w Poznaniu 11-13 sierpnia?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

W ten weekend miłośnicy folkloru będą mieli do wyboru aż dwie imprezy. Do wyboru jest jeszcze Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, koncerty Romana Arlova i Extinction A.D. i kilka tematycznych wycieczek po Poznaniu.

Piątek, 11 sierpnia

XVII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku – edycja lajt
2023-08-11 ( piątek ) – 2023-08-15 ( wtorek )
Plac Kolegiacki, Poznań
11-15 sierpnia @ 10:00 – 20:00

Tegoroczna edycja imprezy, która odbędzie się w dniach 11-15 sierpnia 2023r odbywa się na Placu Kolegiackim. To miejsce zdecydowanie bardziej kameralne niż Stary Rynek zatem i festiwal ma kameralną formę – zatem jest to kolejna “edycja lajt”.
Osią OFDS jest jak co roku Jarmark Dobrego Smaku z przysmakami z wielu regionów Polski ale tez z Węgier, Hiszpanii, Francji, Litwy czy Bliskiego Wschodu. Nie zabraknie stoisk winiarskich, kratowych piw ale i tradycyjnych poznańskich pyr z gzikiem czy szarych kluch. Po raz kolejny imprezie towarzyszy Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych – wydzielona strefa gdzie swoje trunki prezentować bedą małe, niezależne destylarnie ginu, whisky, okowit i wódek. Będzie też konkurs na nalewkę roku.

XXI Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE
Poznań, Swarzędz, Wągrowiec, Wronki, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl, Oborniki
11-19 sierpnia @ 16:00 – 22:00

Festiwal “Integracje” odwiedzają zespoły z różnych zakątków świata oraz Polski, dając tym samym możliwość poznania innych kultur mieszkańcom Wielkopolski. W programie festiwalu będzie także nauka tańca, haftu koralikowego, a także Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych “Pierścieniówka”. Kulminacyjnym punktem Przeglądu jest koncert finałowy, organizowany za każdym razem na tle innego unikalnego i wyjątkowego miejsca w Wielkopolsce.

Program przeglądu:

11.08.2023 Piątek
16:00 – Przemarsz – start przy pomniku Starego Marycha, ul. Półwiejska, Poznań
16:30 – warsztaty haftu koralikowego – Park Wilsona, Poznań
18:00 – koncert inauguracyjny “Biesiada Ludowa” – Park Wilsona, Poznań

12.08.2023 Sobota
16.30 – koncert Swarzędz – Scena plenerowa przy Pływalni Wodny Raj, Swarzędz
18.15 – warsztaty ludowe dla dzieci – Amfiteatr Miejski w Wągrowcu
18.30 – koncert – Amfiteatr Miejski w Wągrowcu

13.08.2023 Niedziela
17.45 – warsztaty ludowe dla dzieci – Wroniecki Ośrodek Kultury
18.00 – koncert – Wroniecki Ośrodek Kultury

14.08.2023 Poniedziałek
16.15 – warsztaty ludowe dla dzieci – Stary Rynek, Grodzisk Wielkopolski
16:30 – koncert – Stary Rynek, Grodzisk Wielkopolski
17.45 – warsztaty ludowe dla dzieci – Nowotomyski Ośrodek Kultury
18:00 – koncert – Nowotomyski Ośrodek Kultury

15.08.2023 Wtorek
10:30 – Msza Święta – Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Mostowa, Poznań
13:00 – Warsztaty haftu koralikowego Festiwal Dobrego Smaku – Plac Kolegiacki, Poznań
16.45 – warsztaty ludowe dla dzieci – Amfiteatr przy OOK – Oborniki
17.00 – koncert – Amfiteatr przy OOK – Oborniki

16.08.2023 Środa
17:00 – Turniej Sportów Tradycyjnych “Pierścieniówka” – Klub na Fali, Plaża Wilda, Poznań
19.08.2022 Sobota
21:00 – koncert finałowy “Folklor łączy pokolenia” – Scena w Parku nad Wartą przy Osiedlu Piastowskim

Party na Polanie
Polana Mycielskich, Kobylepole, Poznań
11 sierpnia @ 17:00

Zapraszamy na warsztaty rękodzielniczo-folklorystyczne malowania na porcelanie, haftowania i wykonania lalki z materiałów ekologicznych. Zapoznamy się także z folklorem okolic Połtawy ( Ukraina). Finałem tych warsztatów będzie festyn w dniu 17 września. Zajęcia odbywać się będą w warunkach polowych, na polanach osiedlowych: Mycielskich ( Kobylepole) Młyńskim Stawie oraz boisku sportowym na Zielińcu.

Roman Arlov – koncert
Fundacja Barak Kultury, Marcinkowskiego 21, Poznań
11 sierpnia @ 18:00

Fundacja Barak Kultury serdecznie zaprasza na koncert Romana Arlova, członka zespołu J:MORS, połączonego z fragmentami musicalu „Czarodziej” w wykonaniu zespołu tanecznego, które zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publiczności.
Szczegóły tutaj

POTAŃCÓWKA NA DZIEDZIŃCU – NÓŻKĄ ZAKRĘCIĆ KAŻDY UMIE
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, dziedziniec, ul. Gołębia 8, w Poznaniu
11 sierpnia @ 19:00

Zespół “Odloty” i publiczność, która będzie wykonawcą spektaklu. Szykuje się ciekawe wydarzenie, więc uczestnicy muszą się przygotować i założyć wygodne buty…

Koncert Acoustic Alliance – muzyka na tarasie
Fishka Sołacz, ul. Wołyńska 18, Poznań
11 sierpnia @ 19:00

Fishka zaprasza na wieczór muzyczny z akompaniamentem duetu Acoustic Alliance: Janusz Sobczak – gitara akustyczna/wokal i Bartosz Burzyński – ukulele/wokal. Usłyszymy klasyki muzyki rockowej autorstwa takich legend, jak The Beatles, Sting, Clapton i wielu innych wykonawców, których utwory wpisują się w miłą atmosferę piątkowego letniego wieczoru. W piątek 11 sierpnia od godz. 18 naszym gościom czas umili muzyka instrumentalna, a ok. 19 rozpocznie się koncert.

Walshy Fire from Major Lazer / Próżność Na Dziedzińcu
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
11 sierpnia @ 22:00

Walshy Fire czyli 1/3 formacji Major Lazer wystąpi na Dziedzińcu Zamkowym. Major Lazer, formacja, którą dziś tworzą Diplo, Walshy i Ape jest gwarancją dobrej zabawy. Grupa stworzyła hity takie jak “Lean On”,”Powerful”, “Cold Water”, “Light It Up”.
Leighton Paul Walsh, lepiej znany pod pseudonimem Walshy Fire, to jamajsko-amerykański DJ, MC i producent muzyczny. Już 11 sierpnia zabierze Wwas w muzyczną przygodę która łączy elementy Hip-Hopu z rytmami R&B oraz ścieżkami wokalnymi artystów reggae i R&B.

Sobota, 12 sierpnia

Kino, kawiarnia, spacer – Łazarz poznajmy się
Łazarz, Poznań
12 sierpnia @ 11:00 – 14:00

Fundacja Rodziny Prusieckich, Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz oraz Miasto Poznań zapraszają na spacer po dzielnicy o ponad stuletniej historii. Łazarz był świadkiem wielu ciekawych wydarzeń, mieszkali tutaj sławni i doceniani ludzie, społecznicy, artyści i artystki, urzędnicy i wiele innych znaczących osób.
Start: Rynek Łazarski przy fontannie
Spacer zakończy się w przestrzeni City Parku przy ulicy Wyspiańskiego 26, gdzie będzie można wziąć udział w queście z nagrodami, uczestnicy przy kawie i ciastku obejrzą krótkie filmy z Łazarzem w tle.

Spacer po Grunwaldzie
Grunwald, Poznań
12 sierpnia @ 16:00

Start: Kościół św. Michała Archanioła w Poznaniu
Poznański Grunwald to dzielnica tak obszerna, że można spacerować po niej godzinami, odkrywając tutejsze zakamarki.
Podczas spaceru jego uczestnicy poznają sporo z nich, a będzie oprowadzał Zbigniew Zacharjasik, przewodnik miejski PTTK i znawca klatek schodowych Poznania.

Dekoder – koncert z cyklu Młoda Scena 2.0
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
12 sierpnia @ 20:00

Zespół Dekoder – jest alt-rockowym, ukraińsko-polskim zespołem utworzonym na przełomie 2020-2021 roku. Początkowo coverband, po sporych i kilkukrotnych zmianach zdecydował się na tworzenie własnej muzyki, którą teraz ma dużą chęć zaprezentować większej publiczności. W muzyce zespołu można znaleźć zarówno mocno przesterowane riffy, jak i spokojniejsze momenty, w których przeważa pianino.

ANIMATOR W PLENERZE | Łazarski Przegląd Filmowy
Rynek Łazarski, Poznań
12 sierpnia @ 21:00

Estrada Poznańska razem z Radą Osiedla Św. Łazarz zaprasza na magiczny wieczór pełen filmowych emocji. Spotkamy się na Rynku Łazarskim z nagrodzonymi animacjami ANIMATOR 2023:
Ice Merchants, reż. João Gonzalez, Portugalia, 2022, 14’
– Koniunkcja, reż. Marta Magnuska, Polska, 2022, 7’
– ANIMANIMALS: T-Rex, reż. Julia Ocker, Niemcy, 2022, 4′ (zmiana w programie, zamiast krótkometrażowego filmu “Amok” pokażemy wyróżniony Animanimals: T-Rex)
– Fail in Love – A Chair for Two, Cécile Rousset, Romain Blanc-Tailleur, Francja, 2022, 4’17”
Widzowie zobaczą także film który podbił serca widzów/ek “Marcel Muszelka w różowych bucikach”, reż. Dean Fleischer-Camp.

Adam Sobaniec z programem “Vox populi”
Scena Food Fyrtel, Pleszewska 1, Poznań
12 sierpnia @ 20:00

Adam Sobaniec to człowiek, który zdecydowanie wygląda tak, jak się zachowuje. Lekko nieokrzesany, ale niesamowicie zabawny. Sam sposób mówienia sprawia, że co niektórzy zaczynają rechotać. Adam na swoich występach lubi improwizować z publicznością i wchodzić w dialogi, co sprawia, że każdy jego występ jest wyjątkowy.
Szczegóły tutaj

Niedziela 13 sierpnia

Koncert z cyklu Poznańskie Muzykalia z utworami Elvisa Presleya
Muszla Koncertowa, Park Wilsona
13 sierpnia @ 18:00

Tym razem młodzi wykonawcy zmierzą się z repertuarem słynnego amerykańskiego piosenkarza i muzyka – Elvisa Presleya. Wystąpią: Mariusz Koliński, Marcel Lelo, Dominika Narożna, Pola Płowiak, Jakub Rajman, Agnieszka Stanisz, Mewa Topolska, Zuzanna Piłasiewicz, Kaja Stępniak, a także przedstawiciel stacjonującej w Poznaniu amerykańskiej armii – Devin Lassetter.
Wokalistom i wokalistkom towarzyszyć będzie zespół studentów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej pod kierownictwem Piotra Wizy (piano): Krzysztof Szymenderski (gitara), Dawid Stawecki (gitara basowa), Kuba Kozłowski (perkusja) i Julia Oleksa (saksofon).

Extinction A.D.
Klub Pod Minogą, ul. Nowowiejskiego 8, Poznań
13 sierpnia @ 20:00

Pochodzący z Long Island w Nowym Jorku, reprezentanci wytwórni Unique Leader Records, Extinction A.D. na dwóch koncertach w Polsce! Amerykanie, znani z intensywnej, metalowej mocy i swojej szalonej energii zagrają 13.08.23 w poznańskim klubie Pod Minogą oraz 14.08.23 we wrocławskim klubie Liverpool.
Szczegóły tutaj

91. Wieczór z Piosenką Nieobojętną
Dom Tramwajarza, Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
13 sierpnia @ 20:00

Kolejny szalony Wieczór, pełen piosenek – zarówno autorskich, jak i ciekawych interpretacji znanych już przebojów. Nie zabraknie stałych elementów naszego cyklu: hymny, piosenki na wynos, piosenki wspólnie śpiewane z publicznością, szyderczych komentarzy na tematy bieżące oraz wszelakich gości ze swoimi piosenkami lub interpretacjami

XVI Festiwal Sztuki Ludowej – Muzyczno-taneczne jam session
KontenerART, ul. Ewangelicka, Poznań
13 sierpnia @ 21:00

Będzie można pograć i potańczyć z:
Inyamibwa Aerg – Rwanda
Cía. De Danza Independiente Fusión Folklórica México – Meksyk
Folk Dance Ensemble NEOGALAKTIKA – Ukraina
Ballet Folclorico Raices Nuevas – Argentyna
Rangsagar Performing Arts – Indie
Bursa Uludag University Folk Dance Group – Turcja
FLOUR D’INMOURTALO – Francja
Alma Zahori Costa Rica – Kostaryka

Źródło: mat. pras.

Podziel się: