Rolnicy mają problem z niszczeniem upraw. Przez muflony!

muflony fot. pixel-mixer, pixabay

Nie jelenie, sarny, daniele czy dziki są najbardziej problematycznymi niszczycielami upraw rolnych. Okazuje się, że są nimi… muflony. Jednak ministerstwo rolnictwa nie chce płacić odszkodowań za wyrządzone przez nie szkody.

Sprawą zajął się Głos Wielkopolski, do którego trafili rolnicy, ponoszący z powodu działań muflonów poważne straty. Bo choć są to zwierzęta górskie, to najwyraźniej w nizinnej Wielkopolsce bardzo im się spodobało i z roku na rok muflonów jest coraz więcej. Według szacunków Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego to około 715 sztuk. Jeszcze w 2016 roku było ich tylko 216.

Muflonów więc szybko przybywa, a więc i szkód, jakie wyrządzają w uprawach, jest coraz więcej. W Wielkopolsce szkody wyrządzane przez te zwierzęta są coraz bardziej dotkliwe – zwłaszcza w okolicach Leszna, Konina i Kościana. Muflony jedzą rośliny zielne, a więc chętnie podjadają zboże z pól, przy okazji niszcząc uprawy i stogi. Buszują także w kukurydzy i burakach, choć mniej. Rolnicy szacują straty na 30-40 proc. upraw, do których dobrały się muflony. W dodatku zwierzęta wracają w te same miejsca, więc problem dotyka tych samych rolników.

Wielkopolska Izba Rolnicza już latem ubiegłego roku wystąpiła do ministerstwa o wpisanie muflonów na liste zwięrząt, za których szkody rolnikom należy się odszkodowanie. Tymczasem Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie chce ich wypłacać za nie odszkodowania, bo według niego szkody wyrządzone przez muflony w skali kraju są niewielkie, a w dodatku są regiony, w których to zwierzę w ogóle nie występuje.

Rolnicy uważają jednak, że konieczne jest ograniczenie liczebności muflonów, a więc ich odstrzał. Na muflony można polować: na samce od 1 października do końca lutego, a na samice i jagnięta od 1 października do 15 stycznia, więc liczą tu na wsparcie Polskiego Związku Łowieckiego. Ministerstwo natomiast zapowiedziało, że problemowi przyrostu liczebności muflonów będzie się przyglądać.

Podziel się:

Ostatnio dodane: