mural Rogoźno 3 fot. FB

Rogoźno: W podzięce dla służby zdrowia…. namalowali mural!

– Chcemy oddać hołd medykom, bo to oni są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Epidemia wkrótce minie, a obraz pozostanie jako znak tych nadzwyczajnych czasów – wyjaśnia Piotr Ratajczak, jeden z pomysłodawców akcji.

Na muralu są przedstawieni pracownicy służby zdrowia, oczywiście w maseczkach, bo przecież mamy pandemię. Inicjatorami akcji byli działacze grupy “Rogoźno – Grupa Wsparcia Pogotowia Ratunkowego PO118”. Skrzyknęli się spontanicznie na Facebooku, bo jest pandemia, a jeden z rogozińskich przedsiębiorców właśnie opublikował post, że pogotowie w Rogoźnie potrzebuje pomocy.

– Post ukazał się 26 marca, w czwartek. W piątek o północy Anna Pachurka utworzyła grupę na FB (Rogoźno – Grupa Wsparcia Pogotowia Ratunkowego PO118), a w sobotę 28 marca, uruchomiliśmy zbiórkę na portalu zrzutka.pl – opowiada członkini grupy i sołtys wsi Cieśle, Kinga Witt-Kapuścińska. To najszybszy sposób (zwłaszcza, że był wówczas weekend), a do tego przejrzysty, bo mieszkańcy widzą zarówno wpłaty, jak i saldo zbiórki.

Najpierw chcieli tylko zebrać 10 tys. zł na podstawowy sprzęt ochrony osobistej dla ratowników (maski, filtry, kombinezony, rękawice, płyny do dezynfekcji itp.). Ale odzew był tak ogromny, że 10 tysięcy złotych uzbierali w zaledwie 30 godzin, choć zbiórka miała trwać do 14 kwietnia.

Gdy ratownicy medyczni już byli zabezpieczeni – grupa zaczęła pomagać innym służbom. Powstał także specjalny bazarek dla pogotowia, na którym chętni mogą wylicytować: usługę koparki, grę w tenisa, jazdę quadem czy kurs pierwszej pomocy – no i powstał też mural.

– Pomysł narodził się spontanicznie, jak wiele naszych działań. Chcemy oddać hołd medykom, bo to oni są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Epidemia wkrótce minie, a obraz pozostanie jako znak tych nadzwyczajnych czasów – podkreśla Piotr Ratajczak. – A koszty? Znowu pomogły nam rogozińskie firmy: ktoś podarował farby, ktoś rusztowanie pożyczył, wolontariusze (nawet z poznańskiej ASP) gratis wymalują mural, a ścianę domu ofiarowała moja mama.

Mural znajduje się na jednym z domów przy ul. Wielkiej Poznańskiej. Najlepiej go widać, gdy wjeżdża się do miasta od strony Murowanej Gośliny.

Cały czas można dokonywać wpłat na konto zrzutki. Organizatorzy zachęcają też do licytacji, które odbywają się na bazarku.

Rogoźno – Grupa Wsparcia Pogotowia Ratunkowego PO118, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze