Rezerwiści powołani na ćwiczenia. Kto może otrzymać wezwanie?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozporządzenie o powołaniu rezerwistów na ćwiczenia wojskowe w przyszłym roku. Wezwanie może otrzymać nawet 200 tys., osób. Kto może zostać wezwany na ćwiczenia?

Pułkownik Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, podczas briefingu prasowego wyjaśnił procedury powołania na ćwiczenia rezerwy pasywnej w 2023 r. Rezerwa pasywna to osoby, które przeszły kwalifikację wojskową i otrzymały kategorię, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie służą w wojsku i mają mniej niż 55 lat.

Jednak zdaniem szefa CWCR powoływani będą ci, którzy są po przysiędze wojskowej i mają nadany przydział mobilizacyjny. Oznacza to, że niekoniecznie zostanie wezwanych 200 tys. osób, a samo wezwanie nie jest jednoznaczne z decyzją o powołaniu na ćwiczenia.
– Tylko minimalna ilość osób może być wezwana bez przeszkolenia. To osoby, które mają ważne dla Sił Zbrojnych RP specjalności wojskowe – wyjaśnił. – Bez przeszkolenia wojskowego może być powołanych ok 3 tys. osób, które odbędą dwudniowe szkolenia weekendowe w wybranej JW.

Celem ćwiczeń będzie zapoznanie z nowym sprzętem wojskowym i odświeżenie nawyków już posiadanych przez osoby wcześniej przeszkolone. Od wezwania na szkolenie jak od każdej decyzji administracyjnej przysługuje możliwość odwołania w terminie 14 dni.

Podziel się: