Remont szkoły na Wildzie w Poznaniu już zakończony! (ZDJĘCIA)

szkoła przy Różanej po remoncie fot. PIM

Główny gmach Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Różanej zachwyca urodą, tak samo jak domek woźnego i dziedziniec szkoły. Wyremontowany został także przeszło stuletni zegar – a teraz trwa procedura odbiorowa inwestycji po remoncie.

– Ten historyczny budynek pięknieje od 2020 roku – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Najpierw wyremontowane zostały elewacje zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej, a w tym roku skupiliśmy się na części od strony dziedzińca. Odnowione ściany od razu przykuwają wzrok, ale warto zwrócić też uwagę na okna, drzwi i detale architektoniczne. Na dziedzińcu znów można zobaczyć zegar wskazujący właściwą godzinę. Budynek o tak ciekawej architekturze jest ważny nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale i dla pozostałych poznanianek i poznaniaków.

Szkoła przy Różanej ma ponad 100 lat, dlatego prace toczyły pod nadzorem konserwatorskim. Na dziedzińcu trwały od czerwca do grudnia tego roku.
– Ważne było dla nas takie ułożenie harmonogramu, by jak najmniej zakłócić pracami lekcje – tłumaczy Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Tegoroczne roboty budowlane rozpoczęliśmy w czerwcu, gdy kończył się rok szkolny. Staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać lato, czyli czas, w którym uczniowie odpoczywali. Później wykonawca inwestycji tak organizował plac budowy, by możliwy był dostęp do budynku, a część robót realizowano w weekendy i po godzinach pracy placówki. Aktualnie prowadzimy procedurę odbiorową kończącą inwestycję.

Na wschodniej elewacji szkoły szczególnie było widać upływ czasu: była bardzo zabrudzona i miała wiele rys oraz pęknięć. Wykonawca musiał skuć warstwy tynków wtórnych i uzupełnił je, a w czasie robót odsłonięto ciekawe elementy kamienne, które pierwotnie zdobiły ścianę budynku. Teraz, po odpowiedniej konserwacji i renowacji, znów są widoczne. Renowacji poddano również filary podcienia arkadowego – teraz są czyste i mają jednolity, jasny kolor. Odnowione zostały także ławki w podcieniach.

Wymieniono także okna na takie, jak były pierwotnie: niebieskie, przeprowadzono także renowację stolarki drzwiowej. Odnowione zostały także tarcza i wskazówki zegara zdobiącego elewację, zainstalowano też nowego mechanizmu, przywrócono też świetność zabytkowemu dzwonkowi, który co pół godziny wydaje charakterystyczne dźwięki.

Wyremontowany został także tzw. domek woźnego: tynk elewacji północnej i wschodniej został naprawiony i ujednolicony kolorystycznie, wyremontowane zostały ściany fundamentowe, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, poddano renowacji także ściany i sufit w podcieniach arkad od strony dziedzińca.

W poprzednich etapach remontu zadbano o remont elewacji zachodniej i północnej oraz wschodniej sali gimnastycznej, wykonano też izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, renowację podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów oraz odnowiono ozdobne detale, drzwi, okna, płaskorzeźby z piaskowca, które przedstawiają sceny z bajek.

Pozostały do wykonania prace związane z otoczeniem szkoły: tu planowany jest remont posadzki pod arkadami od strony dziedzińca i wymiana nawierzchni. Asfalt zostanie zastąpiony kostką i strefą zieloną, w której znajdzie się wiata ogrodowa z zielnikiem szkolnym oraz nowe nasadzenia zieleni niskiej.

Podziel się:

Ostatnio dodane: