RCB ostrzega: “Intensywne opady deszczu i burze w Wielkopolsce”

deszcz fot. L. Łada

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla Wielkopolski z ostrzeżeniem przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Obecnie w części regionu obowiązuje już drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Może spaść nawet 70 mm wody!

W alercie RCB czytamy: “Uwaga! Dziś i w nocy (06/07.08) intensywne opady deszczu i burze. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe. Całkowita suma opadów w czasie obowiązywania alertów może wynieść od 40 mm do 70 mm”.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podwyższył także stopień ostrzeżenia meteorologicznego dla północno-zachodniej Wielkopolski, powiatów złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, obornickiego, poznańskiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, grodziskiego, wolsztyńskiego, leszczyńskiego i kościańskiego – obowiązuje tu teraz drugi stopień. Zmienił się także czas trwania ostrzeżenia, obecnie obowiązuje do 7 sierpnia, do godziny 6.00 rano.

“Dotychczasowa suma opadów wyniosła miejscami od 20 mm do 25 mm” – podaje IMiGW. – “W dalszym ciągu prognozowane są opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym od 30 mm do 50 mm. Całkowita suma opadów w czasie obowiązywania ostrzeżenia wyniesie od 40 mm do 70 mm”.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Podziel się: