Rawicz: Więźniowie pobiegli w X edycji „Złotej Setki – Biegu ku wolności”

Złota Setka fot. ZK Rawicz
To wyjątkowe wydarzenie w Zakładzie Karnym w Rawiczu. Osadzeni biegają od 10 lat, al;e w tym roku po raz pierwszy przebiegli dystans maratonu. To największa impreza biegowa organizowana w jednostkach penitencjarnych w Polsce.

W sobotnie przedpołudnie trzydziestu jeden osadzonych pokonywało 100, a dziewięciu 200 okrążeń po dziedzińcu jednostki. Tegoroczne jubileuszowe wydarzenie miało wyjątkowy charakter nie tylko ze względu na okrągłą, dziesiątą rocznicę, ale też dlatego, że po raz pierwszy osadzeni pobiegli dystans maratonu.

Organizowany corocznie bieg „Złota Setka – Bieg ku Wolności” dotąd był półmaratonem. Jest uwieńczeniem cyklu szkoleń, treningów i eliminacji realizowanych w ramach programu resocjalizacyjnego „Złota Setka” – programu sprzyjającego readaptacji i reintegracji społecznej poprzez wychowanie fizyczne z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji wobec osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności.

Biegacze – uczestnicy programu – przygotowują się do Półmaratonu przez cały rok uczestnicząc w cyklicznych treningach oraz przechodząc sprawdziany poziomu wytrenowania, takie jak: test Coopera, bieg na 5 km, bieg na 10 km, czy 24 – godzinny bieg sztafetowy. Nad całością realizacji programu czuwa i do biegu przygotowuje osadzonych st. kpr. Kornel Ratajski.

\Wszyscy uczestnicy wydarzenia ukończyli bieg. Najlepszy maratończyk pokonał dystans w 3 godziny, 10 minut i 49 sekund, natomiast najszybszy uczestnik półmaratonu potrzebował 1 godziny, 36 minut i 41 sekund. Zwyciężył Krzysztof Dampc, który po raz pierwszy zmierzył się z tak długim dystansem.

Bieg był dedykowany budowie Hospicjum w Głogowie. Więźniowie własnoręcznie wykonali dla „Fundacji Hospicjum Głogowskie” skarbony, które wystawiane są w mieście, w miejscach użyteczności publicznej, a wrzucane do nich datki przeznaczone będą na budowę ośrodka. Tym razem skarbona stanęła na więziennym dziedzińcu, a symboliczny czek na kwotę 580 zł odebrał inicjator zbiórki Roman Jarzyna. Wydarzenie było także okazją do przekazania na ręce Aleksandry Glińskiej, prezes fundacji wyrobów galanterii drzewnej, które zostaną wystawione na aukcjach charytatywnych wspierających budowę hospicjum.

ZK Rawicz, Radio Poznań, el

Podziel się: