Rawicz: W lasach grasują świnie. Skąd się tam wzięły?

świnie fot. Marion Streiff pixabay

Widzieli je niejednokrotnie spacerowicze i rowerzyści, wiedzą o nich też leśnicy. Zwierzęta są regularnie widywane od kilku tygodni w lesie na terenie tzw. Doliny Świętojańskiej. Skąd się tam wzięły?

Na początku informacje o świniach spotykanych w lesie traktowano z pewnym niedowierzaniem – bo skąd miałyby się tam wziąć świnie? Jednak na świnie natknęli się także leśnicy – Dolina Świętojańska to teren Leśnictwa Dębno – a sporo osób zrobiło im zdjęcia i nawet nakręciło filmiki.

Leśnicy poinformowali o nich ochronę środowiska urzędu miasta w Rawiczu – Lasy Państwowe zwierzętami hodowlanymi się nie zajmują, nawet jeśli są to zwierzęta zdziczałe.

Wiadomo, że świń jest co najmniej sześć i nieźle sobie radzą na wolności, o czym przekonali się ci, którzy usiłowali je złowić. Nie było to łatwe zadanie, ale ostatecznie udało się złowić trzy prosiaki. Jak poinformował portal rawicz24.pl Mieczysław Kowalonek z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Rawiczu, prosiaki trafiły do rawickiego schroniska i poddano je eutanazji. Nie były chore na ASF, co zbadano przede wszystkim.

Zwierzęta nie miały żadnych oznakowań pozwalających je zidentyfikować, nikt też nie zgłosił, że zginęły mu prosiaki. Pracownicy leśnictwa przypuszczają więc, że zwierzęta nikomu nie uciekły, tylko ktoś je celowo wypuścił do lasu.

Źródło: Rawicz24.pl

Podziel się: