Reklama

Ranking liceów i techników: Poznań na szarym końcu

Najlepsze poznańskie liceum jest dopiero na 28 miejscu w kraju, najlepsze technikum – na 6. “Perspektywy” po raz 21. opublikowały ranking najlepszych liceów i techników. Poznań, niestety, nie ma się czym pochwalić.

Ranking przygotowany i publikowany co roku przez “Perspektywy” budzi zawsze ogromne zainteresowanie nauczycieli, uczniów – i samorządów. I chociaż często bywa krytykowany za metodologię – zwłaszcza przez jednostki z końca tabeli – to jednak nie można mu odmówić staranności i wszechstronności, jeśli chodzi o kryteria oceny.

Jak wyjaśniają organizatorzy rankingu, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Zgodnie z tymi danymi najlepszym liceum w Polsce w roku 2019 okazało się XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica z Warszawy. Na drugim miejscu znalazło się XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina, a na trzecim V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego z Krakowa. W pierwszej dziesiątce są jeszcze szkoły z Gdyni, Torunia i Wrocławia.

Poznaniaków niestety, nie ma w pierwszej trójce czy dziesiątce. Najlepsze nasze liceum znalazło się dopiero na 28. miejscu w kraju i jest to II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Na 30. miejscu natomiast sklasyfikowano VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. W pierwszej setce znalazły się jeszcze tylko dwie szkoły ze stolicy Wielkopolski: Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny na 72. miejscu i I LO im. Karola Marcinkowskiego na miejscu 75.

Nieco lepiej wypadły technika, jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę, bo tu od lat ratuje nam twarz Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji. W tym roku jest na 6. pozycji i niestety, jest jedynym reprezentantem Poznania w pierwszej dziesiątce. Pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 z Warszawy, drugie Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności z Krakowa, a trzecie Technikum nr 7 w ZSE-M z Nowego Sącza.

Kolejny reprezentant Poznania w tej kategorii, Technikum Łączności w ZSŁ im. M. Kopernika, został sklasyfikowany na miejscu 61., a Technikum Ekonomiczno-Administracyjne nr 1 w ZSE znalazło się na miejscu 90.

Technika były ocenione za pomocą czterech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, wyników matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyników egzaminu zawodowego.

Szczegóły na Portalu Edukacyjnym Perspektywy.

Perspektywy, el

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar