Punkt Profilaktyki Intymnej – od stycznia z urologiem

Miasto poszerza ofertę Punktu Profilaktyki Intymnej. Od stycznia mogą z niego skorzystać także mężczyźni, którzy szukają konsultacji urologicznej. Dotychczas z konsultacji w Punkcie skorzystało ponad 1100 kobiet.

Pierwszy Punkt Profilaktyki Intymnej ruszył w październiku 2018 roku – był odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek Poznania. Od tego czasu pracujący tam specjaliści udzielili łącznie 1 179 konsultacji. Pacjentki zgłaszały się na konsultacje przed – i pooperacyjne, na badania kontrolne po zakończonym leczeniu, badania potwierdzające lub wykluczające ciąże, na konsultacje dotyczące nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego. Przychodziły kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, z nieprawidłowościami gruczołu piersiowego czy z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych. Łącznie z usług gabinetu skorzystało 1 165 kobiet (w tym 47 obywatelek Ukrainy), 7 mężczyzn, i 5 osób nieletnich z opiekunem.

Najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych (stany zapalne narządów rodnych oraz miednicy mniejszej) oraz antykoncepcji długoterminowej i awaryjnej. W okresie funkcjonowania punktu wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. W trakcie badań stwierdzono też 37 ciąż. Zdarzały się również sytuacje wymagające nagłego skierowania do szpitala.

– Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu to miejsce, gdzie na badanie prawie nie trzeba czekać – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Bardzo wiele pacjentek przyjmowanych jest od razu, inne czekają na wizytę tylko kilka godzin. Nie ma również problemu, aby godzinę wizyty dostosować do preferencji kobiet, które przyjmowane są również w soboty i niedziele. Właśnie o taką dostępność chodziło nam w tym projekcie. Pilotażowy etap tego przedsięwzięcia mamy już za sobą. Przeanalizowaliśmy funkcjonowanie i efektywność Punktu i od Nowego Roku nie tylko kontynuujemy jego działanie, ale również poszerzyliśmy ofertę o dodatkowe bezpłatne badania dla panów.

Od stycznia tego roku pacjenci korzystający z usług gabinetu mogą przebadać także układ moczowy – infekcje narządów płciowych często są powiązane z jego stanem zapalnym. Konsultacja urologiczna w Punkcie polegać będzie przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. Lekarz zbierze wywiad chorobowy na temat zauważonych dolegliwości, zwyczajów pacjenta i stylu życia, a następnie na podstawie tych informacji podejmie decyzję o tym, jakie badania powinny być wykonane. Urolog przyjmujący w PPI w zależności od diagnostyki pacjenta, wykona badania fizykalne, badanie USG oraz oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi.

Badanie urologiczne pozwala zdiagnozować m.in. takie schorzenia, jak kamicę układu moczowego, czyli powstawanie złogów w nerkach lub pęcherzu, które mogą wywoływać atak kolki nerkowej; zaleganie lub nietrzymanie moczu w pęcherzu, torbiele nerek, zakażenie lub zapalenie pęcherza moczowego. W trakcie badania u mężczyzn diagnozuje się również choroby związane z zewnętrznymi elementami układu płciowego, takie jak np. wodniak jądra, stulejka, przerost prostaty, wady fizyczne. Urolog zajmuje się także problemami związanymi z erekcją oraz impotencją. Wczesna diagnostyka urologiczna dolegliwości oraz objawów umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia. Pozwala również na wczesne wykrywanie zmian nowotworowych.

Każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien wykonać badanie urologiczne i regularnie raz w roku poddawać się badaniu w gabinecie urologa. Panowie powinni również obserwować sami siebie i reagować na niepokojące sygnały ze strony układu moczowo-płciowego. Po ukończeniu 50 lat mężczyźni powinni również oznaczyć poziom antygenu tzw. PSA w surowicy krwi.

Szczególnie wyczulone na objawy związane z prostatą powinny być osoby obciążone genetycznie, u których w rodzinie pojawiały się choroby urologiczne, a w szczególności nowotwór prostaty. Z danych medycznych wynika, że rak stercza może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.

Przyjęcia pacjentów i pacjentek odbywają się w Punkcie Profilaktyki Intymnej przy ul. Św. Marcin 58/64 (I piętro). By zarezerwować wizytę, należy zarejestrować się, dzwoniąc pod numer: 516 503 237 lub umówić się online za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fanari.pl/rejestracja/

Autor: UMP

Podziel się: