PTT: Listopadowa rozmównica

Polski Teatr Tańca zaprasza 14 listopada na wyjątkową rozmównicę, czyli dyskusję odkrywającą nietypowe perspektywy postrzegania i rozumienia tańca. Dlaczego będzie wyjątkowa?

Dotychczas podczas cyklicznych rozmów o tańcu ich autorzy szukali nieoczywistych dziedzin nauki i sztuki, w których obecny jest taniec. Teraz podejmą odwrotne wyznanie. Zajmą się związkiem dwóch sztuk, które łączy silna, wręcz organiczna więź i które najprawdopodobniej pojawiły się w historii ludzkości jednocześnie – związkiem tańca i muzyki.

Gośćmi będą prof. Zbigniew Kozub, kompozytor, organista, profesor sztuk muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierownika Pracowni Warstwy Audialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureat wielu nagród w konkursach kompozytorskich. Z Polskim Teatrem Tańca współpracował jako autor muzyki do spektaklu „Polka”.

Obecnie prof. Kozub komponuje warstwę dźwiękową spektaklu „Fabula rasa” w choreografii Macieja Kuźmińskiego, który będzie drugim rozmówcą. Ten tancerz, choreograf i pedagog, absolwent BA Dance Theatre w Konserwatorium Muzyki i Tańca Trinity Laban w Londynie tworzy formalnie odważne spektakle, dotykające tematyki filozoficzno-egzystencjalnej. „Room 40”, ‚Różnica i powtórzenie” czy „Dominique” mają rozpoznawalną formę choreograficzną dzięki dynamicznemu ruchowi, opartemu na autorskich technikach tańca i cieszą się uznaniem krytyków w kraju i za granicą.

Obaj panowie będą rozmawiać o pracy nad spektaklem z punktu widzenia choreografa i kompozytora. Poszukają też wspólnie z gośćmi spotkania odpowiedzi na kilka pytań. Jak impuls ruchowy wyraża się w muzyce? W jaki sposób ciało podchwytuje ten impuls? Jak można zobaczyć muzykę poprzez ruch? Jakie gatunki, style i techniki tańca miały największy wpływ na wyobraźnię kompozytorów? Jakie dzieła muzyczne stymulują choreografa? Jaka może być przyszłość relacji między dźwiękiem a ruchem w spektaklach i koncertach? Czym są interaktywne systemy tańca i muzyki? Kim są kontrolerzy gestu?

A przede wszystkim – jak porusza się muzyka?

W drugiej części spotkania Maciej Kuźmiński poprowadzi improwizację ruchową z udziałem publiczności. Punktem wyjścia kompozycji będzie cytat z pism amerykańskiej filozofki Suzanne Langner, która określała taniec jako gestyczne ujęcie form muzycznych.

Na zakończenie zabrzmi improwizowana kompozycja muzyczna w wykonaniu prof. Zbigniewa Kozuba i Andrzeja Koniecznego, będąca zaproszeniem do wspólnego tańca.

14 listopada o 18.30 chętni spotykają się w studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4. Wstęp wolny.

PTT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze