Ptasia grypa w Wielkopolsce. 22 tysiące kaczek zostanie zutylizowanych

22 tysiące kaczek z powodu zarażenia ptasią grypą zostanie zutylizowanych w dwóch gospodarstwach powiatu kaliskiego: w Starym Karolewie i Chodybkach. To kolejne, 57. już ognisko choroby w tym powiecie.

Jak poinformował Miłosz Bąkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu, służby weterynaryjne nadzorują gazowanie chorego drobiu i badają, jak wirus dotarł do obu gospodarstw. Sprawa jest poważna nie tylko ze względu na te dwa gospodarstwa, ale też ponad 200 innych, bo tyle ich działa w powiecie kaliskim. Starosta kaliski Krzysztof Nosal zwołał sztab kryzysowy w tej sprawie.

Zgodnie z prawem w promieniu 3 km od obu gospodarstw będzie obowiązywała strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km zagrożona. W obu hodowcy drobiu będą się musieli poddawać dodatkowym procedurom – w strefie zapowietrzonej będą one surowsze – jeśli będą chcieli sprzedać swoje ptaki albo kupić nowe. Lekarze weterynarii przypominają o przestrzeganiu zasad bioasekuracji w hodowlach. Tylko w tym roku w powiecie kaliskim wykryto juz 57 ognisk i zutylizowano prawie milion sztuk drobiu: kaczek, kur i indyków.

Źródło: Onet

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze