Pszczoły na wystawie w Poznaniu. „Niesamowite bogactwo i różnorodność przyrody”

Życie Pszczół, Dębina fot. UMP

„Cztery pory roku w świecie zapylaczy” – taki tytuł nosi plenerowa wystawa, którą można oglądać przy siedzibie Zakładu Lasów Poznańskich na Dębinie. W ciekawy – jak mają nadzieję jej twórcy – sposób przedstawia życie owadów zapylających.

Ścieżka to tablice informacyjne i obiekty pokazowe, w tym ul, hotelik dla owadów i rzeźba pszczoły.
– Poprzez 10 tablic edukacyjnych chcemy umożliwić dzieciom, młodzieży i dorosłym zapoznanie się z rolą i znaczeniem w naszym życiu owadów zapylających – mówi Stanisław Tamm, sekretarz miasta Poznania.

Dodatkową atrakcją wystawy są dodatkowe materiały edukacyjne w formie zagadek i łamigłówek, które można pobrać za pomocą kodów QR.
– Dzięki ścieżce dowiemy się m.in. jakie zapylacze możemy spotkać, jak je rozpoznawać i jaki związek mają one z kwiatami – mówi Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i edukatorka. – W Polsce żyje ok. 470 gatunków pszczół, a my kojarzymy raptem kilka z nich, natomiast ta ścieżka pokaże to niesamowite bogactwo i różnorodność przyrody. Mam nadzieję, że zachęci także do samodzielnego odkrywania tajemnic świata zapylaczy.

Ścieżka to także doskonałe miejsce do prowadzenia warsztatów, zielonych lekcji czy spacerów edukacyjnych. Z przygotowanych materiałów mogą korzystać także nauczyciele, edukatorzy i animatorzy, którzy je mogą pobrać ze strony miasta. Materiały zawierają pomysły na zabawy i zajęcia dla dzieci z klas 1-6, które po odpowiedniej modyfikacji mogą zostać wykorzystane również w klasach 7-8.

Tablice edukacyjne są dostępne także dla osób niepełnosprawnych: tablice edukacyjne oraz obiekty pokazowe zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości oraz opisane alfabetem Braille’a, a tablice tyflograficzne umożliwiają poznanie przez dotyk budowy trzmiela oraz kwiatu. Natomiast za pomocą systemu Totupoint osoby niedowidzące lub niewidome będą mogły wysłuchać materiałów edukacyjnych.

Ścieżka „Cztery pory roku w świecie zapylaczy” została zrealizowana w ramach programu „Poznań dla pszczół”, realizowanego przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, oraz dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: