Przedstawiciele gmin i powiatów Wielkopolski w Poznaniu. „Jesteśmy samorządową rodziną”

Marek Woźniak, Jacek Gursz, Grzegorz Ganowicz fot. UMWW

– Wszyscy jesteśmy samorządową rodziną i chcemy wspólnie realizować zadania, które poprawiają jakość życia naszych mieszkańców – powiedział marszałek Marek Woźniak podczas zjazdu przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski jest jedną z największych regionalnych organizacji jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Działa od 1991 roku i obecnie skupia 121 gmin oraz 14 powiatów z terenu naszego województwa. Jest forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój Wielkopolski.

19 stycznia przedstawiciele organizacji spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a marszałek Marek Woźniak był jego gościem.
– Wszyscy jesteśmy samorządową rodziną i chcemy wspólnie realizować zadania, które poprawiają jakość życia naszych mieszkańców, niezależnie od różnic politycznych i różnic w poglądach – mówił marszałek. Przypomniał też samorządowcom o nowej perspektywie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027, zachęcając do udziału w konkursach na dofinansowania.

– Wierzę, że nową perspektywę finansową UE uda się dobrze zagospodarować i skutecznie te środki wydatkować – podsumował. – Oczywiście z silnym akcentem na energię odnawialną i oszczędności energetyczne.

Wielkopolskie samorządy mogą także liczyć na kontynuacje już prowadzonych programów, takich jak „Szatnia na medal” czy „Kulisy kultury”, ponieważ takie działania są niezwykle ważne dla lokalnych społeczności, jak podkreślił Marek Woźniak.

Marszałek wręczył także dwie odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, najwyższe regionalne odznaczenia – otrzymali je burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, który jest także wiceprzewodniczącym SGiPW. marszałek nazwał obu wyróżnionych „sztandarowymi postaciami wielkopolskiego samorządu, które przyniosły mu wiele dobra”.

Jednym z poruszonych tematów była także budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która ruszy w tym roku – marszałek powiedział, że liczy tu na współpracę z samorządami, także jeśli chodzi o współfinansowanie inwestycji.
– Wydaje mi się, że honorem większości samorządów wielkopolskich, a zwłaszcza tych, gdzie toczyły się walki i skąd pochodzili powstańcy, będzie dołożenie własnej cegiełki w tej sprawie – powiedział. – Z takim apelem wystąpię i będę liczył na życzliwość, bo to nasza wspólna sprawa i nasze wspólne przedsięwzięcie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: