Przebudowa torowiska na Górczynie w Poznaniu już w tym tygodniu. Jak zmieni się organizacja ruchu?

Głogowska, Hetmańska fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

24 czerwca rozpocznie się przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej, na odcinku pomiędzy ulicami Hetmańską a Ściegiennego. To oznacza zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie – i zmiany w kursowaniu komunikacji publicznej. Nie tylko tramwajów.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, MPK Poznań oraz wybrany w przetargu wykonawca przebudują torowisko na fragmencie ulicy Głogowskiej – od Hetmańskiej do Ściegiennego. Prace rozpoczną się 24 czerwca, jak informowaliśmy.
“Torowisko na tym odcinku nie było gruntownie remontowane od ponad 20 lat” – informują władze Poznania. – “Odbywały się na nim jedynie bieżące prace pozwalające utrzymać ruch tramwajowy. Z uwagi na stan infrastruktury konieczna jest nie tylko wymiana nawierzchni tramwajowej, ale także drogowej. W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie rozbiórka kostki betonowej w torowisku i nawierzchni torowej, a następnie prace obejmą kompleksowy wymianę toru. W torowisku odtworzona zostanie nawierzchnia betonowa. Na przystankach Krauthofera (w obu kierunkach) oraz Sielska (w stronę centrum) zamontowane zostaną krawędzie peronowe przewidziane do ruchu zarówno tramwajów, jak i autobusów. Równolegle wykonywane będą prace w zakresie m.in. wymiany napędów zwrotnic najazdowych wraz z układem sterowania i ogrzewania zwrotnic”.

Remont spowodował konieczność wprowadzenia zmian w organizacji ruchu: podczas pierwszego etapu prac niemożliwy będzie przejazd przez Głogowską ulicami Krauthofera i Palacza, nastąpi również zwężenie jezdni ulicy Głogowskiej (na odcinku od tego skrzyżowania do ulicy Hetmańskiej). Kierowcy powinni zachować ostrożność i stosować się do oznakowania.

W związku z remontem tramwaje linii nr 8 i 14 pojadą zmienionymi trasami: linia nr 8 z węzła Most Dworcowy pojedzie przez most Królowej Jadwigi i ulice Zamenhofa i Hetmańską do Unii Lubelskiej, a linia nr 14 z trasy PST pojedzie przez Most Teatralny, rondo Kaponiera, Most Dworcowy i Głogowską do przystanku Głogowska/Hetmańska, a następnie ulicami Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. na Dębiec. Linia nr 5 zostanie zawieszona, natomiast linia 11 – obsługująca także ul. Głogowską – pozostanie na swojej trasie.

By zmniejszyć niedogodności w rejonie remontowanego odcinka, zmienioną trasą będą kursować autobusy linii nr 179. Zostanie też uruchomiona linia “za tramwaj” T5 na trasie Górczyn PKM – rondo Kaponiera. Ponieważ w pierwszym etapie prac ruch na ulicy Głogowskiej będzie jeszcze możliwy, więc autobus T5 będzie kursował z Górczyna do centrum przez Głogowską i Roosevelta. W momencie rozpoczęcia drugiego etapu prac, gdy nie będzie możliwości przejazdu autobusu ulicą Głogowską – linia T5 pojedzie ulicami: Zgoda, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską i następnie Głogowską oraz Roosevelta do Kaponiery. Termin rozpoczęcia drugiego etapu prac będzie przekazany w odrębnym komunikacie, jak zastrzega ZTM.

Podziel się: