Prokuratura zajmie się „show” drag queen. „Podjęliśmy decyzję, że z urzędu należy przeprowadzić postępowanie”

Prokuratorzy z Poznania zdecydowali się z urzędu sprawdzić czy drag queen Mariolkaa Rebell popełnił przestępstwo wykonując swój „występ artystyczny”.

Drag queen (mężczyzna przebrany za kobietę) Mariolkaa Rebell (pseudonim artystyczny) podczas wyborów Mr Gay w klubie Punto Punto dusił nagą lalkę z wizerunkiem arcybiskupa Jędraszewskiego. Na zakończenie swojego „występu” zdecydował się na imitację podcięcia lalce gardła. Klub zdjęciami z „występu” chwalił się na swoim profilu na facebooku.

Od wydarzenia odcięły się zarówno lewicowe ugrupowania, jak i stowarzyszenia wspierające osoby LGBT. W konsekwencji drag queen zdecydował się na opublikowanie przeprosin: – Chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu w sobotę dnia 10.08.2019 r. na Gali Mr. Gay Poland w klubie Punto Punto Club. Emocje jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję. Kukła użyta w performancie była metaforą nie osoby arcybiskupa lecz poglądów i wypowiedzi, które w ostatnim czasie zostały przez niego wyrażone. Nie mniej jednak rozumiem, iż występ przybrał kształt przekraczający granice wyrażania siebie. Wszystkie otrzymane uwagi wzięłam do serca.

Młodzież Wszechpolska zadeklarowała, że sprawę zgłosi do prokuratury. Dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Poznaniu rozpoczęła śledztwo w tej sprawie. – Na razie śledczy nie wskazują, do jakiego przestępstwa mogło dojść. Zbieramy materiały – tłumaczy prokurator Michał Smętkowski w rozmowie z Radiem Poznań. – W tej chwili jest za wcześnie, by się na ten temat wypowiadać. Materiał jest bardzo skąpy. Dopiero po przesłuchaniu świadków, zabezpieczeniu nagrania z tego koncertu, będziemy mogli podjąć decyzję o ewentualnej kwalifikacji prawnej tego czynu. Przede wszystkim musimy ustalić okoliczności tego zdarzenia, przesłuchać osoby uczestniczące w tym koncercie, zapoznać się z jego dokładnym przebiegiem. Sprawa ujrzała światło dzienne w środę po południu. Po zapoznaniu się z tymi materiałami prasowymi podjęliśmy decyzję, że z urzędu należy przeprowadzić postępowanie.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: