sobota, 9 grudnia, 2023

Projekt “PoMost”, czyli studia na kilku uczelniach. Pierwszy projekt w Polsce!

Wszystkie poznańskie uczelnie publiczne podpisały porozumienie w sprawie projektu “PoMost”. Dzięki niemu studenci jednej uczelni będą mogli uczyć się wybranych przedmiotów na innej. To pierwszy taki projekt w Polsce.

Porozumienie zostało podpisane 12 października 2023 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Projekt “PoMost” umożliwia studentom naukę wybranego przedmiotu (z wyjątkiem zajęć WF i z języków obcych) na innej uczelni w Poznaniu i to już od semestru letniego. Dzięki programowi studenci będą mieli duże większe możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów. To także dowód na wyjątkowo udaną współpracę i integrację poznańskich uczelni.

– Jest to możliwość dla studentów naszych uczelni realizowania pojedynczych przedmiotów na jednej z wybranych, innych uczelni publicznych w Poznaniu – mówił prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Student może złożyć wniosek, że np. podoba mu się przedmiot i jest studentem np. Uniwersytetu Ekonomicznego i znalazł ciekawy dla siebie przedmiot na innej uczelni. Składa wniosek i władze, konkretne osoby, dziekani po obu stronach, decydują. Jeżeli tak, realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć.

– To otwiera horyzonty, pokazuje inne metody nauczania, wprowadza studenta w inne środowisko – dodaje prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. – Od pewnego czasu mamy takie sygnały, że studenci są zainteresowani tym, żeby czasem posłuchać wykładu z zupełnie innej dziedziny, albo mają też bardzo konkretne zapotrzebowania na konkretne kursy, na konkretne informacje, także myślę, że jest to spore wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów. Robimy to ostrożnie ze względu na dysproporcje pomiędzy uczelniami, a skali zainteresowania jeszcze nie znamy.

Porozumienie podpisali: Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Źródło: UAM
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoProjekt "PoMost", czyli studia na kilku uczelniach. Pierwszy projekt w Polsce!