Poseł B. Wróblewski fot. FB

Program Kolej Plus: Śrem, Gostyń i Turek ze zmodernizowanymi liniami

Ministerstwo infrastruktury przygotowało dla Wielkopolski trzy propozycje modernizacji linii kolejowych: Śrem-Czempiń, Gostyń-Kąkolewo oraz utworzenie nowej linii między Koninem a Turkiem.

Celem programu Kolej plus jest budowa połączeń uzupełniających sieć kolejową w Polsce do miast i miejscowości, które takich połączeń nie mają, albo mają, ale wymagające remontu bądź modernizacji. Program obejmuje też budowę nowych stacji i przystanków czy mijanek na liniach jednotorowych.

Propozycje dla Wielkopolski przedstawił poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS, bardzo zaangażowany w ten projekt. Towarzyszył mu Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, który zwrócił uwagę, że program Kolej plus jeszcze nie został zamknięty i mogą się do niego jeszcze zgłaszać zainteresowane gminy. Jeśli spełniają kryteria wyjścia z wykluczenia komunikacyjnego, to mogą liczyć na to, że ich wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Muszą jednak zabezpieczyć środki na tę inwestycję w wysokości 15 proc. jej wartości – rząd dokłada do niej 85 proc. Czas na składanie wniosków samorządy mają do 26 sierpnia tego roku, a w puli jest nawet kilkaset milionów złotych, które mogą trafić do Wielkopolski.

Jak zauważył poseł Wróblewski, sprawa jest niezwykle istotna, bowiem wykluczenie z transportu kolejowego dotyczy prawie 10 milionów Polaków, także w Wielkopolsce, która akurat sieć kolejową ma rozbudowaną stosunkowo dobrze, jak na warunki polskie. Ale i tu są miejsca, gdzie jej budowa by się przydała. poseł miał tu na myśli między innymi odcinek między Szamotułami a Międzychodem – jak zapewne pamiętają starsi poznaniacy, takie połączenie kiedyś funkcjonowało i to właśnie pociągiem poznaniacy jeździli na wakacje nad jeziora między Sierakowem a Międzychodem. Linię zlikwidowano pod koniec XX wieku, bo zdaniem PKP, była nierentowna i niepotrzebna, chociaż mieszkańcy Międzychodu bardzo przeciwko temu protestowali. Teraz jest szansa na to, by to połączenie wróciło.

Jak powiedział poseł Wróblewski, rząd przeznacza na przywrócenie transportu kolejowego w Polsce aż 6,5 miliarda złotych. To wystarczy na zbudowanie wielu kilometrów linii kolejowych także w Wielkopolsce.

el

4
Dodaj komentarz

avatar
Łuki
Łuki

A wysypisko w Pyszącej???????????????

Jamen
Jamen

Turek Konin linia kolejowa lepszy numer, większy hit od przekopu słynnego rowu.

Tom
Tom

KONIN TUREK, kto będzie jeździł na tej linii. Połączenie do 30 tys. miasteczka, może uda nie zebrać na jeden kurs skład do jednego wagonika. Pisowski absurd. Nie mogę uwierzyć że są takie pomysły.

Rulez
Rulez

Konin-Turek-Uniejow-Łódź taka nitka jest potrzebna.