Poseł B. Wróblewski fot. FB

Program Kolej Plus: Śrem, Gostyń i Turek ze zmodernizowanymi liniami

Ministerstwo infrastruktury przygotowało dla Wielkopolski trzy propozycje modernizacji linii kolejowych: Śrem-Czempiń, Gostyń-Kąkolewo oraz utworzenie nowej linii między Koninem a Turkiem.

Celem programu Kolej plus jest budowa połączeń uzupełniających sieć kolejową w Polsce do miast i miejscowości, które takich połączeń nie mają, albo mają, ale wymagające remontu bądź modernizacji. Program obejmuje też budowę nowych stacji i przystanków czy mijanek na liniach jednotorowych.

Propozycje dla Wielkopolski przedstawił poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS, bardzo zaangażowany w ten projekt. Towarzyszył mu Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, który zwrócił uwagę, że program Kolej plus jeszcze nie został zamknięty i mogą się do niego jeszcze zgłaszać zainteresowane gminy. Jeśli spełniają kryteria wyjścia z wykluczenia komunikacyjnego, to mogą liczyć na to, że ich wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Muszą jednak zabezpieczyć środki na tę inwestycję w wysokości 15 proc. jej wartości – rząd dokłada do niej 85 proc. Czas na składanie wniosków samorządy mają do 26 sierpnia tego roku, a w puli jest nawet kilkaset milionów złotych, które mogą trafić do Wielkopolski.

Jak zauważył poseł Wróblewski, sprawa jest niezwykle istotna, bowiem wykluczenie z transportu kolejowego dotyczy prawie 10 milionów Polaków, także w Wielkopolsce, która akurat sieć kolejową ma rozbudowaną stosunkowo dobrze, jak na warunki polskie. Ale i tu są miejsca, gdzie jej budowa by się przydała. poseł miał tu na myśli między innymi odcinek między Szamotułami a Międzychodem – jak zapewne pamiętają starsi poznaniacy, takie połączenie kiedyś funkcjonowało i to właśnie pociągiem poznaniacy jeździli na wakacje nad jeziora między Sierakowem a Międzychodem. Linię zlikwidowano pod koniec XX wieku, bo zdaniem PKP, była nierentowna i niepotrzebna, chociaż mieszkańcy Międzychodu bardzo przeciwko temu protestowali. Teraz jest szansa na to, by to połączenie wróciło.

Jak powiedział poseł Wróblewski, rząd przeznacza na przywrócenie transportu kolejowego w Polsce aż 6,5 miliarda złotych. To wystarczy na zbudowanie wielu kilometrów linii kolejowych także w Wielkopolsce.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze