Prezydent Poznania: „Nie korzystajcie z podręcznika HiT!”. Wiceminister: „prezydent kolportuje kłamstwo”

fot. UMP

Jacek Jaśkowiak zwrócił się do nauczycieli, by nie korzystali z podręcznika Historii i Teraźniejszości prof. W. Roszkowskiego, bo zawiera „nieprawdziwe i haniebne treści”. Oburzony wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zarzucił prezydentowi kłamstwo.

„Drogie nauczycielki, drodzy nauczyciele! Zwracam się do Was z gorącym apelem: Nie korzystajcie z podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Zawiera on wiele dyskryminujących, nieprawdziwych, czy wręcz haniebnych treści, dotyczących m.in. in vitro. To do Was należy wybór podręcznika do nauczania tego przedmiotu. Skorzystajcie z tego prawa, by chronić naszą młodzież przed fałszywym przekazem i indoktrynacją, na którą nie ma miejsca w poznańskich szkołach. Poznań jest miastem tolerancyjnym, otwartym dla każdego. Nie wyobrażam sobie, żeby ten szkodliwy i kłamliwy twór kształtował światopogląd młodego pokolenia poznanianek i poznaniaków!” – napisał na swoim profilu społecznościowym na FB prezydent Poznania.

Podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego budzi emocje od dłuższego czasu, głównie ze względu na kontrowersyjne sformułowania.

Jednak wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski jest oburzony apelem prezydenta Jaśkowiaka. Jak podaje Radio Poznań – zarzucił mu, że „kolportuje kłamstwo” i może to się skończyć w sądzie. Wiceminister przede wszystkim zwraca uwagę, że określenie „in vitro” w ogóle nie pojawia się w książce – i tak jest rzeczywiście. Pojawia się natomiast sformułowanie „hodowla dzieci” przy omawianiu „produkcji dzieci w laboratoriach”. Wiceminister wyjaśnił w radiu, powołując się na słowa ministra Przemysława Czarnka, że autor miał tu na myśli takie pomysły jak chiński projekt badawczy jednego z instytutów biomedycznych dotyczący możliwości hodowli ludzi w laboratoriach. Tymczasem krytycy książki uważają, że określenia odnoszą się do metody „in vitro” i dzieci urodzonych dzięki niej. Jak wyjaśnił wiceminister, ze względu na wykorzystywanie tego wątku przez polityków i dla dobra dzieci urodzonych metodą in vitro ten fragment jest rekomendowany do usunięcia.

Wiceminister jednak jest zdania, że w podręczniku nie ma żadnych kontrowersyjnych treści, takiego zdania jest również wydawca i sam autor.
„Pan Prezydent Jaśkowiak kolportuje kłamstwo, które pojawiło się już ponad tydzień temu w przestrzeni publicznej – powiedział wiceminister w Radiu Poznań – „i dziwię się braku refleksji, ponieważ już w tej sprawie naprawdę wiele zostało powiedziane i każda osoba, która chciałaby na ten temat rzetelnie się wypowiadać, miała możliwość zweryfikowania rzeczywistości. Będzie to przedmiot z pewnością sporu sądowego”.