Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydent i premier złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej

Msze święte, spotkania i składanie kwiatów – wszystko to odbywa się dziś w całym kraju z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości rocznicowe odbywają się od rana, od godziny 8.00. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele seminaryjnym w Warszawie, po której zostały złożone kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Przed pomnikiem prezydenta Kaczyńskiego zapalił znicz prezydent Andrzej Duda, który wcześniej złożył kwiaty na Wawelu, przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński zapalili znicze i złożyli kwiaty także na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej śp. Pawła Wypycha i śp. Katarzyny Doraczyńskiej na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Kwiaty złożyli także w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na cmentarzach w Grabowie i w Pyrach.

„Katastrofa smoleńska odebrała wielu rodzinom wspaniałe Matki, Ojców, Córki i Synów” – napisał premier w mediach społecznościowych. – „Zraniła też naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach. Kontynuowanie ich dzieła to nasz obowiązek. Niech spoczywają w pokoju”.

Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko uroczystościom, Zostały odpalone race dymne. Sześć osób zostało zatrzymanych przez policję.

Uroczystości zakończy wieczorna msza święta w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar.