Prezydent Andrzej Duda uroczyście otworzył kanał przez Mierzeję Wiślaną. „To wielkie zwycięstwo Polski”

Andrzej Duda fot. KPRP

– Otwarcie tego kanału to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją znaczenie solidarności – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

17 września, w 83. rocznice napaści ZSRR na Polskę, prezydent uroczyście otworzył kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, zbudowany jako pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Kanał ma umożliwiać swobodne przepływanie pomiędzy Bałtykiem, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem bez korzystania z cieśniny leżącej po stronie Rosji.

– To nie chodzi o to, by tędy mogły przepływać największe statki – podkreślił prezydent. – Chodzi o to, by ta droga była otwarta, by nie musieć pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny, który nie waha się atakować innych.

Prezydent nazwał otwarcie kanału wielkim zwycięstwem,
– Mimo wichrów i wojen, milionowych strat, osobistych tragedii, które przeżyły pokolenia, mimo lat komunizmu Polska zwycięża – mówił. – Dzisiaj po latach odzyskujemy tę suwerenność i siłę w naszej części wybrzeża. Zostało jeszcze trochę pracy, ale najważniejszy element – kanał umożliwiający przepłynięcie przez mierzeję – jest, i to wielkie zwycięstwo.

Prezydent powitał też pierwszy statek, który przepłynął kanałem od Zatoki Gdańskiej, podziękował również za to, że tę inwestycję udało się doprowadzić do końca.

– Dziękuję premierom Jarosławowi Kaczyńskiemu, beacie Szydło i Mateuszowi Morawieckiemu, z którym dwukrotnie byłem na budowie przekopu, budowniczym i tym, którzy włożyli swoje serce w budowanie w ten sposób suwerenności Rzeczypospolitej – podsumował prezydent Duda.