Premier zachęcał do szczepień przeciwko koronawirusowi: „pamiętajmy jak często przewaga nad covid-19 okazywała się krucha”

Adam Niedzielski, Mateusz Morawiecki, Michał Dworczyk fot. KPRM
Mateusz Morawiecki wspólnie z minister zdrowia Adamem Niedzielskim i ministrem Michałem Dworczykiem odpowiedzialnym za Narodowy Program Szczepień przedstawili dziś stan przygotowań do czwartej fali koronawirusa – i zachęcali do szczepień.

Premier zaapelował do Polaków o zaprzestanie szerzenia fake newsów i prowadzenia kampanii agresji, której przykładem był atak na punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim. Zapowiedział też zdecydowane działania rządu przeciwko akcjom dezinformacyjnym.
– W ostatnich dniach notujemy powyżej 100 przypadków zakażeń dziennie, łóżek zajętych w szpitalach mamy około 300, około 40 respiratorów w użyciu – wyliczał szef rządu. – Te liczby nie robią już wrażenia, ale pamiętajmy, jak często przewaga nad covid-19 okazywała się krucha. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z covid-19.

Premier ponownie zaapelował o szczepienia, zwrócił uwagę na to, co dzieje się w krajach Europy zachodniej, przypomniał też dane, z których wynika, że około 90 proc. osób zakażonych to osoby niezaszczepione.
– Rozpoczęliśmy proces przekonywania Polaków do wartości szczepienia z niskiego poziomu – przypomniał premier. – W listopadzie było to poniżej 30 proc. Przeprowadziliśmy szereg kampanii społecznych, które okazały się skuteczne i dzisiaj to 70 proc. Liczba szczepień wykonanych to ok. 33 miliony szczepień i to tempo jest zależne tylko od liczby osób chętnych i gotowych do szczepienia. Bądźmy mądrzy przed szkodą i zaszczepmy się jak najszybciej.

Po kołach Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej rząd rozpoczął kolejne akcje zachęcające do szczepień na poziomach lokalnych samorządów, dzięki którym będą mogły pozyskać dodatkowe środki. Trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio milion zł, 0,5 mln zł i 250 tys. zł. Infrastruktura jest tu gotowa przyjąć nawet 700 tys. obywateli dziennie, jak zapewniał premier. Dodatkowo zostaną uruchomione mobilne punkty szczepień, które będą jeździć do tych gmin, w których jest najmniej zaszczepionych.

– Uruchomiliśmy ponad 6 tys. punktów szczepień populacyjnych w oparciu nie tylko o POZ-ty – zaczęliśmy szczepienia w punktach w galeriach handlowych, w aptekach czy zakładach pracy – wyliczał minister Michał Dworczyk. – Przeprowadziliśmy kampanię telefoniczną, uruchamiamy dwa nowe programy: mobilne punkty szczepień organizowane przez urzędy wojewódzkie oraz program „Rosnąca odporność” dla gmin, z najwyższym poziomem zaszczepionych. We wrześniu odbędzie kampania edukacyjna w szkołach. Zaangażowaliśmy samorządy, aby kontaktowały się z każdym mieszkańcem powyżej 50 roku życia. Te ponad 100 proc. wzrostu osób gotowych do przyjęcia szczepienia z niecałych 30 proc. do niemal 70 proc. nie wziął się znikąd. To była ciężka praca personelu medycznego, urzędników, działaczy. Za to trzeba podziękować.

Dziennikarze pytali też ministra o plany dotyczące wprowadzenia obostrzeń w czasie czwartej fali. Minister jednak nie podał jednak żadnych konkretów.
– Obserwujemy różne kraje i ich rozwiązania – powiedział. – Do kształtowania odpowiednich postaw społecznych potrzebny jest czas. Na teraz my nie wykluczamy żadnych rozwiązań.

Minister Adam Niedzielski zapewnił, że służba zdrowia jest przygotowana na zwiększoną liczbę zakażeń covid-19 oraz na zwiększoną presję infrastruktury szpitalnej.
– Wszystkie służby są w pełnej gotowości – zapewnił. – Dopracowane są również kwestie logistyczne systemu walki z covid-19. Dzisiaj odbyło się spotkanie RZZK, na którym dokonaliśmy podsumowania przygotowań do zmierzenia się z ewentualnością czwartej fali.

Minister powiedział też, że w Polsce działa 500 punktów pobrań mobilnych, które pracują pełna parą dzięki pomocy żołnierzy WOT. W gotowości jest też 320 laboratoriów wykonujących testy, a ich potencjał wynosi 170 tys. badań dziennie. Już wiemy, że wariant Delta staje się w Polsce dominujący.

– Ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu – mówił minister. – Kwestia weryfikowania genomu, czyli mutacji z jaką mamy do czynienia, to jedno z priorytetowych działań obecnie. Mamy 6 nowych laboratoriów w ramach sanepidu, które są doposażone dzięki inwestycjom.

Adam Niedzielski przypomniał też, że z najtrudniejszymi przypadkami medycy mieli do czynienia, gdy pacjent trafiał do szpitala zbyt późno. Teraz będą podejmowane działania, by pomoc szpitalna była zapewniana jak najszybciej. Prowadzone są także szkolenia dla personelu medycznego. W gotowości cały czas jest 6000 łóżek w szpitalach – w tej chwili jest 12 szpitali tymczasowych aktywnych i 11 możliwych do uaktywnienia w przypadku wzrostu zapotrzebowania. Ministerstwo dokontraktowało też 160 nowych zespołów ratownictwa medycznego.

 

Podziel się: