Premier w Małopolsce. Z powodu powodzi

premier w Małopolsce fot. KPRM
W związku z sytuacją powodziową i zapowiadanymi dalszymi opadami premier Mateusz Morawiecki zdecydował o pozostaniu w Małopolsce do jutra – poinformował dziś Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Premier od kilku godzin jest na terenach powodziowych, gdzie na bieżąco monitoruje działania wspólnie z wojewodą, KW PSP i Wodami Polskimi. Sytuacja na południu Polski jest bardzo ciężka – najgorzej jest na Sądecczyźnie, gdzie wystąpiły największe opady deszczu. Woda zatapiała drogi i domy, odcinając wiele miejscowości od świata, a ta spływająca z gór dodatkowo niosła żwir i muł pozostający na drogach i w ogrodach.

jak informuje Onet.pl, zamknięta została droga Nowy Sącz – Wilczyska na odcinku Naściszowa – Librantowa podmyta przez wodę i zatarasowana naniesionym mułem, ulicę Barską w Nowym Sączu zalał wezbrany potok Naściszówka. Duże zniszczenia odnotowała gmina Łącko, gdzie poza zniszczeniami domów i infrastruktury nieprzejezdna jest także droga wojewódzka nr 969 miejscowości Czerniec. W gminie Chełmiec z kolei uszkodzone zostały trzy mosty w Naściszowej, jeden całkowicie się zapadł.

Jak informują władze gmin – to jedynie część szkód. Ich oszacowanie utrudnia stojąca woda i to, że do wielu miejsc dojazd jest niemożliwy z powodu wylanych rzek lub osuwisk błotnych. Dopiero gdy woda opadnie, będzie można kompleksowo oszacować straty powstałe w wyniku powodzi.

W usuwaniu skutków powodzi pomagają terytorialsi – ponad 100 żołnierzy WOT, jak poinformowało Ministerstwo Obrony, zostanie skierowanych do Krzyszkowic w powiecie myślenickim, gdzie doszło m. in. do zalania wodociągów, oczyszczalni ścieków i lokalnych dróg. Cały czas pracują też strażacy – przez ostatnie 10 dni w związku z sytuacją pogodową strażacy i druhowie interweniowali 25 tys. razy.

 

 

 

Podziel się: