Prawie pięć tysięcy biegaczy na ulicach Poznania!

22. Poznan Maraton fot. K. Adamska

Punktualnie o godzinie 9.00 z ulicy Grunwaldzkiej na trasę wyruszyli uczestnicy 22. Poznań Maratonu. Przed startem minutą ciszy uczcili zamordowanego na Łazarzu pięcioletniego Maurycego oraz zmarłego tydzień temu Edwarda Motyla, wybitnego trenera lekkoatletyki.

Trasa maratonu liczy 42 km i 195 m, prowadzi przez cały Poznań – stąd dziś utrudnienia komunikacyjne w całym mieście, które potrwają mniej więcej do godziny 15.00. Co prawda najlepsi zawodnicy na mecie na terenie MTP zameldują się dużo wcześniej – rekord trasy wynosi 2 godz, 11 min. i 27 sekund – ale ostatni zawodnicy dobiegną nieco później, a trzeba jeszcze dać czas służbom porządkowym na usunięcie barierek i przywrócenie ruchu.

Wśród faworytów biegu są wymieniani Yared Shegumo, trzykrotny mistrz Polski w maratonie, Koelnijczyk lLaban Mutai, Tomasz Grycko i Adam Nowicki. Wśród pań faworytką są Etiopka Tseginesh Mekonnin, zwyciężczyni maratonu w Maladze, oraz Ewa Jagielska, która z kolei okazała się najlepsza w 45. Maratonie Warszawskim.

Warto dodać, że po starcie maratończyków ich miejsce zajęli uczestnicy biegu Poznań Five. O zwycięstwo na dystansie 5 km walczyło prawie 1000 osób.

Podziel się: