Prąd od 1 stycznia nie zdrożeje, ale…

Ale – niestety – nie oznacza to, że w ogóle podwyżek nie będzie. Na razie wiadomo na pewno, że ceny dla indywidualnych odbiorców nie wzrosną od 1 stycznia, ale już co do lutego – to nie ma gwarancji.

Na razie wiadomo na pewno jedynie to, że więcej za prąd – o 19 proc. – zapłacą klienci Taurona. Ta firma dostała akceptację Urzędu Regulacji Energetyki swoich nowych taryf i opłaty indywidualnych klientów tej firmy, czyli głównie południe Polski, wzrosną o 19 proc. Natomiast pozostali dostawcy, w tym ci popularni w Wielkopolsce Enea i Energa, jeszcze negocjują swoje stawki i nie osiągnęły porozumienia z UKE.

To oznacza, że w Wielkopolsce od stycznia ceny dla indywidualnych odbiorców nie wzrosną, ale wiadomo, czy nie wzrosną na przykład od lutego. O ile? Najprawdopodobniej mniej więcej tyle samo, co w Tauronie, czyli o 19 proc. Większej UKE może nie zaakceptować, mniejsza niewiele by zmieniła, a koszt jej wprowadzenia mógłby się wyższy niż korzyści..

Klienci Taurona po podwyżce zapłacą za prąd od 0,61 do 0,71 zł. Dla przypomnienia: obecna stawka w Enei wynosi 0,53 zł za 1kWh. Gdyby więc ceny prądu miały wzrosnąć podobnie jak w Tauronie, to – jak podaje „Głos Wielkopolski” – cena prądu w wielkopolskim gospodarstwie domowym wzrosłaby o 10 do 12 proc., czyli o kilka złotych.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: